Икономически преглед, брой 2/2009 г.

11.08.2009 | 19:16
по статията работи:
Автор: Българска народна банка
Икономически преглед, брой 2/2009 г.
Прикачени документи

Резюме

Свиването на потребителското и инвестиционното търсене в основните индустриални икономики продължава, но интензивността на процеса съществено се забавя, което дава основание за формиране на очаквания на пазарите, че глобалният икономически цикъл ще достигне най-ниската си точка през текущата година, след което ще започне процес на възстановяване. Глобалната инфлация се задържа на ниско равнище. Някои сегменти на финансовите пазари все още не функционират нормално, поради което централните банки продължават да прилагат нестандартни мерки за предоставяне на ликвидност на банките.

Влиянието на глобалната криза върху българската икономика стана по-осезаемо от началото на 2009 г. Това намери отражение в спад на износа на български стоки и услуги, намаляване на входящите капиталови потоци и понижаване на вътрешната инфлация. Вътрешното търсене започна също да намалява, което доведе до свиване на дефицита по текущата сметка на платежния баланс. За периода януари - май 2009 г. салдото по текущата и капиталовата сметка на платежния баланс се подобрява с 1.7 млрд. евро, за което основно допринася свиването на търговския дефицит под въздействието на ниските международни цени и спадащото вътрешно търсене. Устойчивостта на външната позиция на страната се запазва, като покритието на общия дефицит по текущата и капиталовата сметка с преки чуждестранни инвестиции за първите пет месеца е 67.7%. До края на годината очакваме притокът на външни финансови ресурси към българската икономика да остане положителен, но да бъде по-нисък от регистрирания през 2008 г. Свиването на икономическата активност и на вътрешното търсене у нас ще допринася за продължаващо намаляване на дефицита по текущата и капиталовата сметка на платежния баланс.

Реалният спад на БВП, намаляващата инфлация и нарасналата предпазливост на икономическите агенти оказват влияние върху динамиката на паричните и кредитните агрегати. Затягането на кредитните стандарти на банките и отслабеното търсене подкрепят продължаващата тенденция към понижаване на темповете на растеж на кредита. Годишният растеж на широките пари продължава да се забавя. Лихвените проценти по срочните депозити се запазват на сравнително високи равнища, а намаляването на краткосрочните лихви на междубанковия паричен пазар и поевтиняването на ресурсите в еврозоната засега не се пренасят върху лихвените проценти по кредитите у нас. Очакванията са, че през следващите месеци лихвените проценти по срочните депозити ще се стабилизират, отразявайки подобряването на условията на международните финансови пазари. Неблагоприятната макроикономическа среда вероятно ще поддържа висока рисковата премия и няма да позволи съ ществено намаляване на лихвените проценти по кредитите.

Салдото по консолидираната фискална програма за първото тримесечие на 2009 г. е положително в размер на 512.9 млн. лв., а към края на май възлиза на 555.4 млн. лв. През втората половина на годината очакваме темпът на намаляване на бюджетните приходи да се стабилизира, а номиналните приходи да останат по-ниски в сравнение със същия период на предходната година. В резултат на прилагане на ограничителната политика на правителството очакваме разходите по консолидираната фискална програма да забавят темпа си на нарастване, регистриран през първата половина на годината. Бюджетният излишък ще продължи да се понижава и ако не бъдат предприети нови мерки за ограничаване на разходите на бюджета в допълнение към приетите от правителството в края на юни, съществува значителен риск консолидираният бюджет за годината да излезе на дефицит.

През първото тримесечие на 2009 г. реалният БВП спада на годишна база с 3.5%, като приносът на вътрешното търсене за растежа е отрицателен, а на нетния износ на стоки и услуги - съответно положителен. Икономическият спад се разпространява върху повечето отрасли на икономиката. Предприятията от преработващата промишленост към момента са най-засегнати от слабото външно търсене и се опитват да ограничават разходите си, за да минимизират негативния ефект от кризата върху финансовото си състояние и да запазят конкурентоспособността си.

През втората половина на 2009 г. очакваме темпът на намаляване на реалния БВП да се забави, като положителният принос на външнотърговското салдо няма да бъде достатъчен, за да компенсира свиването на вътрешното търсене. За годината растежът на реалния БВП ще остане отрицателен.

През първата половина на годината се запазва тенденцията към понижаване на инфлацията на годишна база, като към юни тя достига 2.6% главно под влияние на спадащите цени на храните и горивата. Очакваме годишната инфлация да продължи да намалява през третото тримесечие, като е възможно в някои месеци да бъде отчетена дефлация на годишна база. Намаляването на потребителското търсене в резултат на очакванията за по-висока безработица и на несигурността по отношение на доходите ще ограничава нарастването на цените. През четвъртото тримесечие очакваме инфлацията да се запази положителна на ниско равнище, като към края на годината се предвижда да бъде в интервала 0%-1%.

Това е резюмето на „Икономически преглед" (2/2009 г.). В него са използвани статистически данни и информация, публикувани до 22 юли 2009 г.

Пълния текст на анализа ще откриете в прикачения файл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...