Имотите в софийските "Дружба" и "Овча купел" поскъпват най-силно

03.10.2018 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Ръстът на цените спрямо края на миналата година е средно със 7.7% като бум на поскъпването има в смятаните доскоро за неблагоприятни за живеене райони, каквито са "Дружба" (+12.59%) и "Овча купел" (+11.52%)
Имотите в софийските "Дружба" и "Овча купел" поскъпват най-силно
Снимка: БГНЕС

Пазарът на недвижими имоти в София премина пика си - строителните предприемачи коригират надолу цените, а купувачите не бързат да купуват на всяка цена. Това сочат наблюденията на компанията за недвижими имоти "Адрес".

Ръстът на цените спрямо края на миналата година е средно със 7.7% като бум на поскъпването има в смятаните доскоро за неблагоприятни за живеене райони, каквито са "Дружба" (+12.59%) и "Овча купел" (+11.52%). Наличието на метро и близостта до офис зоните на Цариградско шосе и в Бизнеспарка в първия и строителството на метродиаметър към втория и разположения там Нов български университет обуславят двуцифрения ръст на цените в двата квартала, коментира изпълнителният директор на "Адрес" Георги Павлов. Освен това и на двете места има и добри нови инвестиционни проекти, добави той.

Купувачите се информират и ориентират на пазара, за да скюлчат най-добра сделка, интересуват се от предлагането, правят много огледи, коментира оперативният директор Гергана Тенекеджиева. В същото време инвеститорите следят поведението на клиентите си и се стремят да съобразяват цените на новите си проекти, допълни тя.

Индивидуалните продавачи изостават от тази тенденция, те все още си мислят, че диктуват пазара, в резултат цените в някои райони се повишиха изкуствено, а те по-трудно намират купувач.

"Продавачите трябва да преценяват внимателно офертните цени, защото клиентите по-трудно осъществяват покупки и предвиждат повече време за огледи, за да сключат най-добрата сделка за себе си", добави Павлов. Експертите на компанията очакват до края на 2018 г. цените да се задържат стабилни, а поскъпване да има само в предпочитаните райони и за конкретни жилища. Въпреки че за август БНБ отчете леко повишение на лихвите по жилищните кредити - за пръв път от 12 месеца, брокерите не очакват осезаемо отражение на жилищния пазар, тъй като прогнозите за затягане на паричната политика на Европейската централна банка са за средата на следващата година.

Купувачите разчитат вече на до 100% финансиране от банките като често съчетават жилищен с потребителски кредит, за да компенсират съучастието в ипотеката, сочат данните на компанията. Около 62% от покупките са на жилища за над 70 хил. евро , които са и с най-висок ръст спрямо третото тримесечие на 2017 г. - с 12%. Увеличават се и покупките с инвестиционна цел. Сметките показват, че доходността от недвижим имот е около 4%, а от депозит - под 1 на сто при инфлация 3.5%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....