История за две европейски икономики

23.04.2013 | 11:16
по статията работи: Елица Елефтерова
Пълното възстановяване на пазара на недвижими имоти все още предстои, макар че най-лошото от икономическата криза вече отмина
История за две европейски икономики

Пълното възстановяване на пазара на недвижими имоти все още предстои, макар че най-лошото от икономическата криза вече отмина. Ръстът на наемите при офис площите продължава да бъде в застой. Отдалечават се позициите на пазара и при наемателите, и при инвеститорите. Предпочитанията са към стабилните и ликвидни пазари в Северна Европа пред рисковите активи на затруднените южноевропейски икономики.

Според публикувания доклад на Colliers International за офисния сегмент, все още не са налице условията, които да изместят инвеститорския фокус. Необходима е по-сигурна икономическа перспектива, която да увеличи готовността на инвеститорите за рискови транзакции извън първичния сегмент. Полярната природа на пазара, от друга страна, предоставя възможности за инвеститори с по-опортюнистичен подход.

"Времената са все още трудни за бизнеса в цяла Европа, но започваме да виждаме светлина в края на тунела. Тенденциите при отдаването на офис площи продължават да очертават явно предимство на модерното и функционално офис пространство, основно на локации с добра инфраструктура. Доходността при качествените офис проекти, през втората половина на 2012 г., остава почти непроменена в цяла Европа, с леко отклонение във Франкфурт, Стокхолм и Париж, докато в Мадрид и Амстердам отбелязва рекордни стойности”, коментира Крейг Сатчуел, директор на отдел "Офиси” в Colliers.

Нивата на свободните офис площи във Варшава продължават да нарастват в резултат на активното строителство, докато в Москва пазарът е предимно задвижван от банките и финансовия сектор, както и от ИТ и фармацевтичния сектор.

В централната част на Лондон, в офис сегмента, се наблюдава леко покачване на свободните площи в края на годината, поради завършването на нови проекти. Въпреки това търсенето остава стабилно, особено в Уест Енд, където нивата на този показател остават под 5%.

Основни изводи от доклада

Икономическата стагнация продължава да задържа ръста на наемите в Европа. Въпреки това регионалните различия остават очевидни. Увеличение на наемните цени, например, е регистрирано в Дюселдорф и Мюнхен, Москва, Осло и Лион. Спадовете продължават да са характерни за пазари, най-пряко засегнати от  кризата, като Мадрид, Лисабон и Женева.

Приблизително 16,4 млрд. евро бяха инвестирани в европейски офис имоти през последното тримесечие на 2012 г.  Общо за годината инвестициите са за 56,7 млрд. евро. Това показва спад с около 7% спрямо предходната година. Една от най-забележителните транзакции бе продажбата с обратно отдаване под наем на централата на Credit Suisse в Цюрих на норвежкия NBIM. Сделката последва закупуването на офисите на Credit Suisse в Лондон от Катарски инвестиционен фонд по-рано през годината.

Прогнозите за промяна в наемните нива варират значително при различните пазари. Докато в някои немски градове и Осло се очаква покачването им при първокласни проекти, понижението им не може да се избегне в градовете, най-силно засегнати от икономическата криза.

Спад очаква и онези с бързо нарастващо предлагане на офис площи като Варшава. Цените на наемите се очаква да останат като цяло стабилни в по-голямата част от пазарите, но само при висококачествени офисни проекти. Има вероятност натискът върху наемните нива на вторичния пазар да се запази същият или да се усили.

През последните години, инвестициите в недвижими имоти в Европа са доминирани от нежеланието на инвеститорите да поемат рискове и предпочитанията им към първокласни имоти на основните пазари. Липсата на финансиране на активи, които не отговарят на строгите критерии на кредиторите също играе роля.

Влияние оказва и стремежът на инвеститорите да опазят капитала си. Не се очаква обрат при никоя от тези тенденции. Въпреки това, полярният характер на пазара предоставя значителни възможности за опортюнистични инвеститори, които искат да извлекат печалба чрез репозициониране на непървокласни активи.

"Намаляващата банкова и междуфирмена задлъжнялост, бавният растеж на заетостта, слабият бизнес и ниското потребителско доверие продължават да възпрепятстват икономическия възход, въпреки нерестриктивната парична политика. Повечето икономисти очакват бавен или нулев растеж в Северна Европа и още една година на рецесия в южната част на континента.

Все повече се утвърждава мнението, че възвръщането на доверието и съживяването на бизнес инвестициите ще доведат до устойчиво възстановяване на икономиката до края на 2013 г. Пазарите на офис площи ще извлекат значителни ползи, когато това стане факт", коментира д-р Уолтър Бьотхер, икономист в Colliers International.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...