Вътрешни снимки: Econ.bg, Булфото
Автор на анализа: Апостол Апостолов (a.apostolov@econ.bg)
На 23 октомври страната ни е изправена пред важния избор да определи едновременно името на новия държавен глава и да излъчи ръководители на местната власт. Претенденти за управленския стол на София са 25 души.
През последните 2 месеца Econ.bg в специална рубрика предостави възможност на кандидат-кметовете на София с най-голяма подкрепа според различните социологически проучвания да изложат своите виждания и платформи за развитието на столицата.
Екипът ни проведе специални интервюта с Николай Пехливанов, издигнат от партия "Атака", Прошко Прошков, избраник на "Синята коалиция", и Владимир Каролев от НДСВ (в хронологичен ред). Водихме кореспонденции и с предизборните щабове на БСП и ГЕРБ за срещи с техните избраници Георги Кадиев и Йорданка Фандъкова, които не пожелаха да уважат нашите читатели. С цел пълнота на настоящия анализ и за да направим обективна съпоставка между основните претенденти, заявените намерения на Кадиев и Фандъкова сме проследили индиректно чрез медийните им изяви по време на предизборната кампания.
При срещите ни с кандидат-кметовете умишлено задавахме еднакви въпроси, свързани с най-наболелите проблеми на София, като: задръстванията, паркирането в центъра, завода за боклук, детските градини, чистотата, такса смет, привличането на чужди туристи, бизнес средата.
Целта ни беше всеки един от тях да коментира проблемите, като същевременно изложи своите предложения и конкретни срокове за решаването им, в случай, че стане следващият кмет.
Ето кой може да поеме управлението на най-големия град в България за следващите 4 години (по азбучен ред):
Владимир Каролев е завършил висшето си образование в УНСС. Работил е като научен сътрудник в Института по икономика и организация на металургията. През 1991 г. продължава образованието си Университета на Алберта в канадския град Едмънтън, където завършва магистърска степен по бизнес администрация. През 2006 г. придобива сертификат за финансов анализатор, издаден от американския CFA институт, сертификат, който е признат за водещ в света на финансите. През същата година започва следване на още една магистърска степен по недвижими имоти в университета в английския град Рединг. В момента е пред защита на дипломната си работа.
Георги Кадиев е завършил немска езикова гимназия в Бургас през 1985 г. През 1992 завършва Московски държавен институт, магистър е по международни отношения със специализация във Виетнам, Лаос и Камбоджа. Има магистратура по Дипломатически науки и международни отношения в Университета Лестър, Великобритания, и магистратура по Публична админстрация в Харвардския университет. През 1995-1996 г. преминава 6-месечен стаж в немския Бундестаг. В периода 2005-2007 г. е заместник-министър на финансите в кабинета "Станишев". От 2007 година досега е общински съветник в Столичния общински съвет.
Йорданка Фандъкова е завършила е руска филология в СУ "Св. Климент Охридски". От 1985 до 1995 г. е учител, а от 1998 до 2005 г. е директор на 73-о СОУ.
От 2005 до 2009 г. e зам.-кмет на София по образование, култура, спорт и превенции на зависимости. Избрана е за депутат от ГЕРБ през 2009 г. След това става министър на образованието. В края на 2009 г. е избрана за кмет на София.
Николай Пехливанов е завършил Университета по архитектура, строителство и геодезия със специалност „Промишлено и гражданско строителство“. Работил е в Дирекцията по строителен контрол, както и като проектов ръководител в Германия. След завръщането си в България основава строително-инвестиционна компания. През 2009 година е поканен да стане част от гражданската квота на партия „Атака" и така влиза в политиката. В Народното събрание е заместник-председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.
Прошко
Прошков е завършил Техническия университет в София, докторант е по автоматика и системотехника. Близо 5 години е работил в Германия. Политическата
му дейност започва през 2004 г., става съучредител на
Демократи за силна България (ДСБ). През 2007 г. става кмет на столичния район „Лозенец“. През тази година преминава през
вътрешнопартийна номинация на ДСБ, след това - през предварителни избори на Синята коалиция, отворени за софиянци, и така става кандидатът
за кмет на Синята коалиция.
Задръстванията
Прошков, Пехливанов и Кадиев споделят единно становище, че проблемът със задръстванията най-лесно може да се реши като се
работи за насърчаване на гражданите да ползват градския транспорт. Владимир Каролев предлага да се разреши завиването на някои светофари по
ключови булеварди надясно на червено. Настоящият кмет Йорданка Фандъкова обещава да работи по изграждането на т.нар
"умни светофари“.
Системата ще дава приоритет на превозните средства на градския транспорт. За да бъде синхронизиран процесът, в
автобусите и тролейбусите ще бъдат поставени специални устройства, които ще са свързани със светофарната уредба. Очакванията са на 20 възлови кръстовища, като това на
Софийския университет, чакането в пиковите часове да бъде редуцирано с 2-3 минути.
Заводът за боклук
По този проблем нито един от кандидат-кметовете не дават ясен и конкретен отговор как смята да изгради важното за софиянци съоръжение. Каролев уклончиво заявява, че смята да преразгледа сегашния проект и тогава да даде конкретно предложение. Прошков и Пехливанов също не казват нещо конкретно освен очевидното, че е крайно време този проект най-накрая да се довърши. От устата на Фандъкова също не успяхме да чуем някакви ясни и точни срокове. Само Кадиев е по-конкретен с предложението, че трябва да се направи нова апликационна форма за завода, защото сегашната оскъпявала както обработката на отпадъците, така и самата такса смет.
Паркиране в центъра
Прошков и Пехливанов обещават да направят повече буферни паркинги и по този начин да намалят броя на автомобилите в централната част. Екипът на Фандъкова смята при евентуален спечелен нов мандат, да въведе специална наредба за осигуряване на паркиране в близост до болници и по-големи обществени сгради. За Каролев синята зона в централната градска част има нужда от корекция, а Кадиев ще се насочи към цялостна промяна в организацията на транспорта в централата градска част.
Детски градини
Владимир Каролев и Прошко Прошков смятат да решат проблема с недостига на места, като разрешат на частния сектор да строи детски градини. Кадиев се ангажира, че може да разкрие 12 000 места и да задели средства за подобряване на квалификацията на учителите. Пехливанов е уверен, че през следващите 4 години е в състояние на спести на бюджета 1 милион лева, които да пренасочи към изграждане на градини. Цел на Йорданка Фандъкова е да открие нови 1 500 места само през следващата година
Такса смет
Пехливанов предлага таксата да бъде обвързана с потреблението на вода и ток. Каролев е убеден, че таксата е напълно възможно да се намали, без да конкретизира как може да стане това. Кадиев обещава, че ще въведе индивидуална такса според потреблението на домакинствата. Прошков е на мнение, че е необходим диференциран подход по отношение на бизнеса и гражданите, с който да се облекчи таксата. По отношение на бизнеса: Достъпът на бизнеса до обществени поръчки е напълно отрязан с изключение на определена група олигарси. По отношение на гражданите: Комплексите в София да дават възможност за заключване на контейнерите и да се ползват единствено от етажните собствености. Твърде неясно и без конкретика звучи намерението на Фандъкова таксата да бъде "социално допустима като размер". В плановете на настоящия кмет е да се обмисли нова методика за изчисление на такса смет, която да замени сегашния принцип да се плаща на база на данъчната оценка. Промяната в методиката обаче би довела до увеличение на таксата. В тази връзка Фандъкова заявява, че преди да се въведе новата методика, трябва внимателно да се обмисли.
Чистота и паркове
По отношение на чистотата първото нещо, което Каролев смята да направи, е да смени концесионерите, плановете на Прошков са сметосъбирането и извозването да станат част от Агенция "Пътна инфраструктура“.
Георги Кадиев има намерение да увеличи броя на местата за изхвърляне на отпадъци, ще засили контрола върху разделното събиране, ще въведе по-често миене на града. Червеният кандидат-кмет заявява, че ще спре проекти, които унищожават зелените площи. Амбицията му е да инвестира в изграждането на още паркове, както и да спре застрояването на парк „Витоша“.
Туризъм в града
Георги Кадиев излиза пред избирателите с интересни предложения за развитието на туризма в София. Той залага на създаването на информационни центрове на възлови места - като летището и железопътните гари. Сред идеите му е обособяването на площад „Александър Невски“ в пешеходна зона по време на почивните дни и преобразуването му във временен занаятчийски и антикварен пазар. Каролев заявява, че не може да обещае, че ще построи нов театър, но първото нещо, което ще направи, е да издаде заповед да се спре бетонирането на "Виа Принципалис" (Via Principalis) - главната улица на антична Сердика. В приоритетите на Фандъкова е София да стане Европейска столица на културата през 2019 г.
Бездомните кучета
Що се отнася до бездомните кучетаПехливанов е убеден, че решаването на проблема ще бъде възможно, едва след въвеждане на европейските практики за настаняване на животните в специални кучкарници. Прошков обещава да засили контрола върху собствениците и ветеринарните служби. Фандъкова е убедена, че в рамките на две-три години проблемът ще бъде цялостно решен.
Бизнес климатът и администрацията
Пълно единодушие се вижда в интервюираните кандидат-кметове по отношение на въпроса: "Как според Вас се чувства бизнесът в София?"При работата си с бизнес средите Прошков е стигнал до заключението, че фирмите се чувстват зле и нямат добро партньорство с общината. Основните причини за това, които Прошков, Каролев, и Пехливанов изтъкват, са неефективната и корумпирана администрация, както и нереализираната все още електронизация на общинските услуги.
...
Ако направим равносметка, бихме могли да заключим, че основните проблеми на столицата присъстваха в предизборната кампания за кмет за пореден път - т.е. не само, че част от тях остават нерешени, но и се задълбочават. Не може да се пропусне и фактът, че много често претендентите за кметския стол говорят за проблема, но когато се стигне до това как смятат да го решат, уклончиво избягват отговора, с аргумента, че ще се мисли, едва когато въпросният човек бъде избран за кмет. А нали именно затова е предизборната кампания – да се представят идеи, да се сблъскат визии, да се дадат конкретни решения на наболели проблеми, всеки кандидат да покаже силата и професионалния си поглед върху управлението на столицата...