Левон Хампарцумян: Нуждаем се от предсказуема среда, за да привличаме външни инвестиции

18.12.2024 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Идеята да се финансират задължения към държавата с публични пари е на границата на скандала. Това мнение изрази Левон Хампарцумян, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите
Левон Хампарцумян: Нуждаем се от предсказуема среда, за да привличаме външни инвестиции
Снимка: УНСС

Идеята да се финансират задължения към държавата с публични пари е на границата на скандала. Това мнение изрази Левон Хампарцумян, финансист и председател на Българския форум на бизнес лидерите, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria, в коментар за Бюджет 2025.

„Има почти единодушие, че проектобюджетът за 2025 г. "не става", тъй като е прекалено разточителен като увеличения на заплати и като продължение на субсидиращи мерки заради пандемията и войната“, посочи той.

Според финансиста плановете за амнистия за задължения към държавата могат да имат скромен еднократен ефект, но „те са неетични, тъй като представляват наказание за съвестните платци“.

Хампарцумян отбеляза, че външните инвестиции в България продължават да спадат, докато в съседните държави растат, но се надява този спад да бъде обърнат. „Трябва да заместим пиар похватите и арогантността, непредсказуемостта на средата, с обратното – средата ни трябва да е предсказуема, процедурите на администрацията да са прости, евтини и прозрачни. Работната сила трябва да е добре образована и дисциплинирана – всичките тези неща, които очевидно нашите съседи са успели повече, отколкото ние“, коментира той.

По думите му големият проблем на българската икономика не е минималната работна заплата, а минималното ниво на очакваната от работодателите квалификация и ефективност на работната сила. Хампарцумян е категоричен, че функционално неграмотни хора не могат да допринесат за какъвто и да е производствен процес.

Финансистът предупреди, че спадът в германската икономика е притеснителен за България заради голямата свързаност на страната ни с този пазар. И добави, че трябва да се притесняваме като европейци за изоставането на континента заради неефективно производство, дисбалансите от Зелената сделка, притока на недобре образовани имигранти.

„Преди да се правят инвестиции в иновации, както предложи докладът на Марио Драги, трябва да се поставят ясни цели и ефективни процеси, настоява Левон Хампарцумян. – Просто да изсипем още един трилион в това, което имаме днес, няма да ни направи по-ефективни и по-конкурентни.“

Той посочи, че проблемите на Volkswagen и фалитът на Northvolt показват структурните проблеми в европейската икономика. „Европа може да навакса изоставането си от Китай и САЩ, но за това ще трябва добре обоснован план за индустриално възраждане“, настоява финансистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...