Инфлация
Необходими бяха трилиони нови долари от страна на Федералния резерв (именно създаването на нови пари, а не увеличаването на "индекса на потребителските цени" е инфлация), за да се постигне икономически растеж в страната през последните няколко години. Учудващо обаче, централната банка на САЩ не спря да печата, дори след като икономиката вече не беше в криза.
Ефектите от печатането на пари, които биват инжектирани в икономиката, създават бумове на определени пазари (например пазарът на дериватите), което пък подобрява номиналното представяне на икономиката. Но ръстът на тези пазари може да се поддържа само докато има нова ликвидност от централната банка, а това означава, че отново сме свидетели на изкуствен просперитет и изкуствено напомпани балони.
Графика 7: Новосъздадена от Федералния резерв парична база
Източник: Федерален резерв на Сейнт Луис
Заключение
Номинално икономиката на САЩ може да изглежда добре – очаква се страната да регистрира нарастване на номиналния брутен вътрешен продукт от малко над 3% на годишна база през 2015 г., броят на заетите расте, а безработицата спадна до 5%.
Въпреки това обаче номиналните индикатори се движат посредством печатане на пари и все по-голям правителствен дълг (т.е. кредити), които инжектирани в икономиката създават временно благоденствие и заетост, които могат да просъществуват само докато се наливат нови средства в икономиката. Казано накратко, интервенциите от страна на правителството – както регулаторно, така и в сферата на паричната политика, създават илюзията за благосъстояние в краткосрочен план, която ще се изпрари под формата на изключително тежка криза в дългосрочен.
Но изглежда политиците и централните банкери във Федералния резерв се ръководят от твърдението на икономиста Джон Мейнард Кейнс: „Но този дългосрочен план е подвеждащ ориентир за текущите дела. В дългосрочен план всички сме мъртви.“