На фокус Булгартабак холдинг

26.10.2013 | 10:30
по статията работи: Борис Гергов
Седмичният оборот на БФБ доближи рекордни стойности от над 109 млн. лева благодарение на договорени три големи пакетни сделки. Новината, че правителството смята да приватизира държавните дялове в БФБ и Централния депозитар разбуни духовете
На фокус Булгартабак холдинг

Първата и последната сесия на отминалата седмица от 21 до 25 октомври на Българската фондова борса (БФБ) бяха белязани с по две големи пакетни сделки, но и при двете лидер по оборот бяха книжата на Булгартабак холдинг. Добър подгласник на 21 октомври беше Монбат, а на 25 октомври - Агро финанс АДСИЦ.

Благодарение на договорените сделки с трите емисии отчетеният седмичен оборот доближи рекордни стойности от над 109 млн. лева.

Това от статистическа гледна точка изглежда много добре, но търговията на родната борса остава далеч от активността и тенденциите на развитите пазари, където индексите гонят рекордни стойности от преди кризата. Само на 25 октомври Dow Jones се доближи на близо процент от най-високото си ниво за всички времена, Standard & Poor's 500 отчете рязък ръст, а Nasdaq Composite продължи да подобрява 13-годишния си рекорд.

Публикуваните отчети на родни публични компании за третото тримесечие също не подсказва, че може да се очаква сериозно раздвижване сред инвеститорите. Най-вероятно натискът върху цените ще продължи, което ще се отрази и върху индексните, които ще се движат в двете посоки с минимални отклонение. Изключения ще има, когато на борсата се прехвърлят големи пакети като през отминалата седмица. И тъй като двете емисии на Булгартаб холдинг и на Монбат са включени и в трите индекса, а Агро финанс АДСИЦ и в секторния BGREIT, затова четирите индекса отчетоха малко по-големи седмични повишения, доближаващи или надхъврлящи процента.

Депутатски решения като това за мораториума върху продажбата на земеделска земя за чужденци може съвсем да изплаши чуждестранните инвеститори, от които толкова много се нуждае българската икономика, а и самата борсова търговия. Затова обявеното намерение на правителдството да размрази продажбата на държавния дял на БФБ, може да се приеме като малка светлина в тунела.

Отминалата седмица започна и приключи с две големи пакетни сделки с акции на Булгартабак холдинг, от които бяха прехвърлени общо над 10% от капитала на тютюневото дружество при достигнати цени от над 100 лева за лот, което представлява пазарна капитализация от 744 089 422 лева. От разпространено официално съобщение стана ясно, че на 21 октомври Корпоративна търговска банка е закупила 368 200 броя безналични акции от капитала на холдинга, представляващи 4.99% от неговия капитал.

Предположенията са, че това е по-голямата част от дела на базираната в Люксембург E. Miroglio Finance, собственост на известния инвеститор у нас Едуардо Миролио. Той придоби 5.02% в тютюневия холдинг през 2012 година. Засега няма официална информация кой е купувачът на прехвърлените на 25 октомври 5.02% от капитала на дружеството, но и при двете пакетни сделки става въпрос за преструктуриране на дяловото участие в Булгартабак холдинг. Възможно е да е започнало изкупуване на дялове от миноритарните акционери – физически и юридически лица,  които държат близо 8%.

Общо през цялата отминала седмицата бяха изтъргувани 740 046 лота за 74 368 753 лева, от което цената на акциите на тютюневия холдинг само за една седмица се повиши с 6.31%, а в номинално изражение с 5.99 лева. От началото на годината книжата на холдинга поскъпнаха с 29.49%.

Булгартабак холдинг беше приватизиран през октомври 2011 г., като мажоритарният дял от 5 881 380 броя акции, представляващи 79.83 на сто от капитала на холдинга беше продаден за 100.1 млн. евро. от държавата на базираната в Австрия фирма BT Invest, която е инвестиционно поделение на Външнотърговската банка на Русия. Благодарение на новия мениджмънт холдингът отчита постоянен ръст на приходите, а за миналата 2012 г. отчете рекордна нетна печалба от 89.7 млн. лв. Според междинния финансов отчет за първото тримесечие тютюневият холдинг отчита печалба преди облагане с данъци от 38.446 млн. лева, което представлява ръст от 26.76% спрямо същия период на 2012 г.

Броени минути след сделките с акции на Булгартабак холдинг на 21 октомври, бяха прехвърлени над 921 хил. лота за близо 6 млн. лева, което представлява 2.8% от капитала на дружеството. И тъй като сделките бяха на равнище от 6.40 лв. за лот, цената на книжата рязко падна с 9.6%. На следващия ден загубите бяха бързо възстановени до 7.00 лв. за брой и дневен ръст от 9.33%.

През цялата отминала седмица бяха продадени 924 823 броя акции на Монбат за общо 5 923 177 лева, но равносметката за акционерите е спад в цената с 1.94%, а в номинално изражение – понижение с 0.137 лева.

Кой е новият купувач на 2.8% от капитала на Монбат най-вероятно ще стане известно, когато бъде представен годишният отчет, тъй като по закон официално оповестяване но нов собственик или увеличаване на дялове е задължително, когато от един акционер са придобил над 5% от капитала.

През седмицата Групата Монбат отчете 7% спад на консолидираната печалба преди данъци до 2.9 млн. лв. за септември 2013 г. Общата печалба обаче е 17.9 млн. лв., което представлява ръст с 48% на годишна база. Печалбата преди данъци за януари-август 2013 г. растеше с 66% на годишна база до общо 15 млн. лв., уточняват от групата.

Акциите на Монбат са поскъпнали с 43% за последните 12 месеца до 6.9 лв. за акция и 269 млн. лв. пазарна капитализация.

Голямата пакетна сделка с 10 478 023 акции на Агро Финанс АДСИЦ, представляващи 32.52% от капитала на дружеството, не учуди играчите на борсата. Явно става въпрос за солидно преразпределение на активите на дружеството, особено след като на 3 октомври Табако инвестмънт придоби 20% от капитала на фонда от дела на Radiant Technology Inc., което приключи участието си в имотното дружество. Кой е новият собственик на прехвърлените 32.52% ще стане ясно другата седмица от седмичния бюлетин на Централен депозитар, но най-вероятно това ще е Табако инвестмънт.

Към 30 септември Агро Финанс АДСИЦ разполага с портфейл от 140 870 дка земеделска земя, като над 60% от земите на Агро Финанс АДСИЦ са в областите Монтана, Плевен и Враца, а общо 89.15 на сто са концентрирани в 3 от 6-те района на страната - Северозападен, Северен централен и Североизточен район.

Според последните данни, общата инвестирана сума от Агро Финанс АДСИЦ е 43.229 млн. лв., което представлява по 306.87 лв. за декар с всички включени разходи.

Новината, че правителството смята да приватизира държавните дялове в Българската фондова борса и Централния депозитар, обявена от вицепремиера Даниела Бобева, разбуни духовете. Бързо бяха продадени 57 895 лота на оператора, представляващи 0.88% от капитала на дружеството, от което цената буквално подскочи с 9.48% до пазарна капитализация от 20 900 581 лева. Възможно е за повечето играчи на борсата тази информация да не новина, тъй като през другите четири дни от отминалата седмица бяха изтъргувани общо 7256 лота за 21 020 лева. И така беше отчетен седмичен ръст от 10.63% в цената на акциите на БФБ. От началото на годината книжата на оператора са се повишили с 13.80%, което е силна позиция за привличане на добър инвеститор.

Предишното правителство също имаше намерение да продаде борса, но процедурата бе замразен след подадената оставка. Тогава за кандидати се сочеха оператори, които не са държавна собственост. Според едно интервю на бившия финансов министър Симеон Дянков интерес към държавния дял от 50.05% на БФБ са проявили Deutsche Boerse; NASDAQ, с намерение да бъде разгърнат платформа на българската форма като балканска борса; гръцката Hellenic Exchanges, Италианската, Полската и Лондонската фондови борси.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....