Обединеното кралство е пред социално разцепление

07.06.2017 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Фондацията Resolution твърди, че в момента в страната се наблюдава най-голямото увеличаване на социалното неравенство от 80-те години на миналия век насам
Обединеното кралство е пред социално разцепление
Снимка: под лиценза на creative commons

„Уж сме индустриална държава, а все повече хора нямат пари дори за храна”, казва един пастор. В бедните региони на Северна Англия хората масово гласуваха „за” Брекзита. Там най-силно усещат изолацията и неравенството, коментира "Дойче веле".

Пам е открила в интернет скандинавска рецепта за кюфтета – нужни са кайма, картофи и малко сирене. Затова днес в менюто на обществената кухня ще има скандинавски кюфтета. Всеки петък сътрудниците на малкия общински център в Шефийлд приготвят обяд за всички нуждаещи се. За някои това е единственото топло ястие през седмицата. "Допреди десет години не можех и да си помисля, че ще ръководим стол за бедни. Днес подобни обществени кухни има навсякъде, защото нуждата от тях постоянно расте", казва пастор Ендрю Кийл.

Арбърторн - една от най-бедните общини във Великобритания

Арбърторн е квартал на Шефийлд. Това е една от най-бедните общини в цяла Великобритания. Всяко второ дете там расте в бедност. В Шефийлд, град с население от половин милион души, работят вече 18 кухни за бедни. От 2013 година насам и в цялата страна значително се е увеличил броят на хората, които не разполагат с достатъчно средства за прехраната си. Навремето консервативното правителство на Дейвид Камерън реформира системата за социални помощи. Най-голямата мрежа от кухни за бедни, Trussell Trust, която управлява всяка пета столова за бедни в страната, е обслужила само през миналата година близо половин милион души.

По данни на мрежата, всеки четвърти е бил принуден да потърси подкрепа, докато чака да му изплатят социалните помощи. Почти също толкова хора имат крайно ниски доходи – толкова ниски, че не могат да свържат двата края.

А на пръв поглед страната може да се похвали с добри икономически показатели. Тереза Мей ги използва като реклама за Консервативната партия в предизборната кампания. И наистина – в последно време британската икономика е отбелязвала стопански ръст от над два процента годишно. Безработицата в страната е една от най-ниските в ЕС. Въпреки това нови работни места са възниквали през последните години предимно в нископлатените сектори. А и не всички региони са успели да извлекат ползи от общия икономически растеж.

Фондацията Resolution твърди, че в момента в страната се наблюдава най-голямото увеличаване на социалното неравенство от 80-те години на миналия век насам. Още по онова време политиката на приватизация и деиндустриализация, водена от Маргарет Тачър, засегна британския Север особено тежко.

По време на предизборната борба и двете големи партии обещават по-справедливо общество. Въпреки това дебатът се върти неизменно около Брекзита, казва политологът от университета в Шефийлд Матю Флиндърс. "Така и не сме стигнали още до въпросите на конкретната политика. Голяма част от британското население се чувства изолирано поради растящото неравенство. И ако политиката не успее да намали това неравенство, натискът ще продължи да се засилва", казва той.

„Допълнително се разтваря ножицата между бедни и богати, намалява и социалната мобилност”, казва Лий Мейджър от мозъчния тръст Sutton, който проучва въпросите на образованието. Той сочи към географската карта и пояснява, че тъкмо в бедните региони като този около Шефийлд, избирателите масово са гласували за излизането на Великобритания от ЕС.

"Сегашната система не осигурява трайно развитие. 

Британското общество ще преживее фундаментално разцепление, ако не направим нещо. Опасявам се обаче, че  хората, които гласуваха за Брекзит, ще имат още по-малко шансове за личен успех", казва Мейджър. Политологът Матю Флиндърс твърди, че Брекзитът е обърнал британската партийна система с главата надолу. Хората изглежда смятат, че е техен граждански дълг да искат държава, която се държи твърдо спрямо Европа", казва той.

Анжела Маршъл от кухнята за бедни в Шефийлд подготвя пакетите с хранителни продукти "Обикновено раздаваме макарони със сос, ориз и месни консерви. Ако я нямаше общинската кухня за бедни, мнозина нямаше да знаят към кого да се обърнат за помощ. Държавата се провали и затова тези хора се нуждаят от нас", казва тя.

„Уж сме индустриална държава, а броят на хората, които не са в състояние да си закупят достатъчно хранителни продукти, е рекорден”, казва пастор Кийл. Той се опасява, че ситуацията ще продължи да се влошава и след изборите.

През миналата година правителството замрази повечето социални услуги за срок до 2019 година.  Само че разходите за живот се покачват постоянно поради падащия курс на британската лира след референдума за Брекзит. За най-бедните семейства това може да означава реални намаления на доходите от около 5%, предупреждават експертите на  Института за финансови изследвания.

"Трудно е отсега да си представим какво ще се случи, когато се стопят спестяванията", казва мрачно пастор Кийл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...