Пречиствателните станции между (не)реалните срокове и неуредените закони

19.12.2013 | 12:20
по статията работи: Мирела Вавова
Бюрократични спънки и неразбирателство в администрацията пречат да се построят навреме 274 съоръжения
Дългото неслучване

След проблема с прекалено кратките срокове идва ред на обратното – дългото чакане. Получи ли одобрение от всички институции и дирекции, проектът за пречиствателна станция попада в Министерство на околната среда и водите (МОСВ), където бива обречен да престои твърде дълго време. За разлика от винената продукция обаче, на инфраструктурните проекти не им е присъщо да подобряват качествата си, отлежавайки по прашните полици, а напротив. Дали защото в МОСВ са затрупани от работа, или във ведомството липсва адекватен регламент, според който проектите своевременно да бъдат проверявани, нерядко те чакат своя ред по една, а понякога и по две години.

Без одобрение или становище на управляващия орган обаче, общините не могат да платят на консултантските фирми, а те, от своя страна, за да не фалират, се захващат с други проекти.

"Става така, че когато най-сетне проектът бъде прегледан и върнат за корекции след година - година и половина, фирмата, която вече е на съвсем друга вълна и почти е забравила конкретния случай, трябва на пожар в рамките на седмица да отстрани забележките", посочва Кузманова. В тази връзка апелът на проектантските фирми е, ако могат министерствата да си наложат нормални срокове, така че да не се губи темпото на работа и нещата в крайна сметка да се случват адекватно.

Законодателните промени и типови договори

Междувременно се правят и не малко законодателни промени, които също вещаят обрати по пътя към осъществяването на проектите. Докато европейските директиви и документи, влезли в сила между 2000 и 2005 г., продължават да действат и досега, то у нас само през последните три години законодателството в областта претърпя много промени, които неминуемо се отразяват на сроковете на изпълнение. От началото на 2011 г. например Законът за устройство на територията (ЗУТ) е променян и допълван цели 18 пъти, коментира инж. Цакова от община Бургас.

Аргумент в същата посока излага и инж. Кузманова, която дава пример със случай от месец май 2012 г., когато заради влизането в сила на поредната нова наредба, се е наложило още едно преработване на проект и то без заплащане.

"Всичко това води освен до допълнително удължаване и до качествени изменения", категорична е тя. Кузманова допълва още, че нещата са свързани и е необходима кооординация между процедурите – като се започне от възложител и бенефициент, мине се през проектант и се стигне до строител.

И докато неспирните законодателни промени се смятат, от една страна, за проблем, то от друга – такива са крайно необходими. Спешна нужда от промени има например в Закона за обществените поръчки (ЗОП), в който се наблюдава най-съществен дисбалнас с европейската нормативна уредба. Един много съществен проблем се откроява значително, а именно това, че възложителите поставят дискриминационни условия и прекомерни критерии, като по този начин цялата процедура бива опорочена и често е с предизвестен край.

В тази връзка Камарата на строителите в България е изготвила пакет от предложения за промени в Закона за обществените поръчки и те вече са предоставени на отговорните институции. Едно от предложенията е да има типови тръжни документи и процедури. “Такива ние сме изготвили в пътния сектор и в инфраструктурата, а предстои изготвянето на типови проектни документации и за водния сектор”, коментира Светослав Глосов, председател на камарата.

Проблемите далеч не се изчерпват с тези, но разрешаването им би било важна стъпка към ефективното усвояване на средства, както и би допринесло за така необходимата модернизация на ВиК мрежата. Бледа светлина в тунела е фактът, че именно две пречиствателни станции са първите два одобрени обекта от министерство на инвестиционното проектиране. Целта на новото ведомство е именно да адаптира родното законодателство към европейското, така че да се постигне високо качество на инвестиционните проекти и по-добро усвояване на средствата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...