Впоследствие пред Econ.bg председателят на асоциацията Цветан Филев изрази опасенията си, че готвената Директива ще нанесе сериозни щети на тютюнопроизводителния бранш в Европа и особено в България.
"Ще бъде унищожен поминика на 200 хиляди българи и 400 хиляди европейци, които ще се наредят на бюрата по труда за социални помощи“, заяви той. С други думи, страната ни осигурява половината от тютюневите изделия на Стария континент. Освен това изнася 90% от производството си в сектора, които пък се изкупуват на 100%, обясни Филев.
Причината за страховете на бранша е, че според производителите новата Директива ще направи тютюневите изделия неоразличими. "Под такава форма, уведнаквени, те ще бъдат лесно фалшифицирани и това ще развърже ръцете на контрабандистите“, смятат от НАТ.
По думите на Филев текстовете ще отворят континента за внос на некачествени продукти от страни като Индия, Китай, Бразилия и Канада. Като нетен снабдител, България несъмнено ще бъде засегната.
Производителите на тютюн застават твърдо против готвените промени. Снимка: Thinkstock/Guliver
Промени
Официалната позиция на страната ни се припокрива с тази на производителите на тютюн. "Българската страна нееднократно активно е изразявала позицията си по този въпрос, както на ниво работни експертни групи, така и на ниво министри“, обясниха от МЗХ за Econ.bg.
На провелото се в началото на миналата седмица заседание Гърция е представила доклад, анализиращ потенциалните негативни последици за селскостопанския сектор, произтичащи от предвижданите промени. България, както и други страни-членки, е подкрепила тази позиция.
"Тези държави се опасяват, че предвидените мерки може да доведат до загуба на работни места във веригата на производство на тютюн, както и до увеличаване на измамите в този сектор“, информираха от българското ведомство.
Междувременно темата е станала предмет на дискусии и в рамките на среща на министрите на земеделието от Вишеградската група (Унгария, Полша, Чехия и Словакия) и тези на България, Румъния и Словения, провело се в Краков, Полша. Тогава българският зам.-министър на земеделието и храните Снежана Благоева е представила официалната позиция на България относно бъдещото приемане на новите регулаторни механизми, предвидени в реформираната Обща селскостопанска политика (ОСП) за новия програмен период 2014-2020 г.
Благоева е подчертала, че за постигане на крайната цел на Директивата са предвидени прекомерно необосновани мерки, които ще доведат до ограничаване на права на индустриалната собственост и в същото време няма да допринесат в желаната степен до намаляване на тютюнопушенето.
По време на заседанието между държавите е била подписана и съвместна декларация за подкрепа на сектор „Тютюн“.
Очаквайте още подробности по темата.