Световната икономика ще порасне с 2,2% през тази година и 2,9% през 2014 г. Такава е прогнозата на британската асет мениджмънт компания Schroders, която си партнира у нас с "Карол Капитал Мениджмънт".
САЩ имат най-голям принос към растежа на световната икономика и най-забележим прогрес сред големите икономики в адаптирането към последиците от финансовата криза. Анализаторите не очакват силен инфлационен ръст в краткосрочен план предвид недостатъчния икономически възход, който от своя страна оказва натиск върху цените на суровините и заплатите. Според тях глобалната инфлация ще остане в рамките на 2,6%.
Прогнозите са централните банки на водещите световни икономики да запазят лихвените нива близко до текущите ниски стойности. Британското дружество отбелязва разнопосочната политика на Федералния резерв на САЩ и ЕЦБ – докато очакванията са ФЕД да започне намаляване на паричните стимули за икономиката, в еврозоната дебатът е как да бъдат предложени допълнителни стимули.
Анализаторите са позитивни за капиталовите пазари в средносрочен план. Основание за това те намират в глобалното съотношение цена/печалба, което се намира под средните нива за последните 40 години, а разделено по региони това съотношение е под 20-годишните средни стойности за всички основни пазари. Най-видимо е това в случая на Япония и развиващите се пазари.
Schroders очакват цените на акциите да бъдат подкрепени от ръста в икономиката и все още атрактивните им за инвестиране цени. Британската компания е най-позитивна в очакванията си за пазара на акции в САЩ, базирайки се на качеството на компаниите и темпа на възстановяване на икономиката, който от своя страна е в подкрепа на ръста на приходите. Въпреки че в момента не са толкова атрактивни като цени колкото другите пазари по света, анализаторите считат американските акции за по-скоро адекватно оценени, а не надценени към момента.
Финансовите анализатори са неутрални в очакванията си за европейските капиталови пазари. "Цените на акциите на европейските капиталови пазари са много атрактивни, но политическата нестабилност в региона все още е спънка в средносрочен план пред потенциала за ръст в тази част на света“, коментира мениджърът в "Карол Капитал Мениджмънт" Катерина Атанасова„ "Анализаторският екип на британските ни партньори е неутрален и по отношение на Япония и развиващите се пазари. Знаците за забавянето на ръста на развиващите се пазари и в частност страните БРИК – Бразилия, Русия, Индия и Китай са причина за коригиране в негативна посока на очакванията им за ръста на БВП в тези страни“, добавя тя.
От Schroders прогнозират слабо потребление на суровини в близко бъдеще, особено предвид намаленото търсене от страна на най-големия консуматор Китай. Това твърдение е особено вярно за индустриалните метали, засиленото предлагане на които оказва допълнителен натиск на цените им. По позитивни са в очакванията си за цените на ценните метали, при които в момента се наблюдава краен негативизъм.
Потенциал анализаторите виждат и в цените на някои селскостопански стоки като соята, запасите на която са силно намалели вследствие на лошите атмосферни условия през август. Секторът на недвижимите имоти също ще бъде атрактивен.