Седмица на компенсаторките

15.02.2014 | 14:10
по статията работи: Борис Гергов
Въпреки появилите се съмнения за надценени акции, възходът и на четирите индекса на БФБ продължава. Най-голям ръст отчита SOFIX, който от началото на годината е прибавил 17,31%
Седмица на компенсаторките

Отдавна не е имало толкова активна търговия с компенсаторни инструменти, каквато наблюдавахме през отминалата седмица от 10 до 14 февруари на Българската фондова борса (БФБ).

Впечатляващото е, че 16% от седмичния оборот принадлежи на сделките с трите непарични инструмента. Освен това Жилищните компенсаторни записи и Компенсаторните записи поскъпнаха с над 30%.

Конкретна причина за това засега не е известна, тъй като нито Агенцията за приватизация, нито правителството са обявявали, че предвиждат в скоро време да проведат търгове за продажба на държавни дялове на компании с компенсаторки на централизиран публичен търг, нито пък Министерството на земеделието и храните е съобщило, че ще заменя държавни земи срещу Поименни компенсационни бонове.

Най-вероятно активната търговия с компенсаторки, особено в последните два дни от отминалата седмица, е заради желанието на някои пазарни участници да преструктурират портфейлите си с непарични инструменти. Основание за това ни дават данните от бюлетина на Централния депозитар, от който става ясно, че от началото на годината до края на януари 2014 г. компенсаторните инструменти в обращение са се увеличили със 106 358 лв. номинал до общо 461 млн. лв. номинал. Оказва се, че има новоиздадени инструменти за 113 304 лв. номинал и използвани за плащания към държавата за още 6946 лв. номинал.

Като цяло отминалата седмица затвърди тенденцията за продължаваща активна търговия и непрекъснато нарастване на индексите, с изключение на специализирания BGREIT, който се понижи с 0,45%. За отбелязване е, че българският измерител на сините чипове SOFIX вече достигна 17,31% ръст от началото на годината, което на фона на близки и далечни пазари е сериозно повишение. Като се има предвид обаче, че почти липсва взаимна връзка между борсите по света и БФБ, не може да се говори за някаква корелация с пазарите по света, а по-скоро за затвърждаване на налагащото се напоследък мнение, че пазарът на БФБ е бил дълго време подценяван и е започнал бавно да се връща към реалните си измерения.

Потвърждения са отчетите на публичните компании за последното тримесечие, които като цяло са доста добри. Остава и след публикуването на годишните консолидирани отчети да преобладават такива с положителни финансови резултати.

Продължаващото спадане на лихвите на банковите депозити е още един фактор, който прави по-привлекателен родния фондов пазар. Това е основателна причина за пренасочване на свежи капитали към БФБ както на институционални, така и на индивидуални инвеститори.

По неписано правило появата на нов ресурс винаги повдига адреналина на пазарните участници и ги подтиква към рискове, които все още са доста премерени на БФБ. Поне засега сериозни сътресения не се забелязват при нито една емисия. Потвърждение на подобно предположение е липсата на дружества, чиито акции от началото на годината да са отчели загуби в цената над 20%. Загубилите под тази „кота” се броят на пръсти, като Енергони, Би Джей Груп, Ломско пиво. Специално за пивоварната в крайдунавския град най-вероятно става въпрос за временно явление, тъй като акции на дружеството от началото на годината падат с 12,31%, но на годишна база са с ръст от 42,50%.

В същото време расте броят на дружествата, които от началото на годината са повишили цената на акциите си с над 40%. Такива са ЗД Евро инс (74,78%), Проучване и добив на нефт и газ (46,77%), Индустриален холдинг България (45,41%), Енерго-Про Продажби (43,36%).

И тази седмица имаше две сесии, в които надделяваше песимизма и доминираше съмнението, че възходът на БФБ може да се окаже своеобразен балон от много надценени акции. Най-ярко това бе изразено на 13 февруари, когато и четирите индекса се озоваха в червената зона, а за SOFIX това бе втора поредна сесия с отчетен спад.

При седмица, която няма да се запомни с висок оборот (около 3800 сделки за малко повече от 15,3 млн. лева) логично начело по оборот да излязат акциите на Химимпорт - една от най-търгуваните емисии за последните две години. През отминалите пет работни дни от варненския холдинг бяха прехвърлени 1 226 954 акции за общо 2 647 218 лева, а пазарната капитализация се доближи до 317 млн. лева. За отбелязване е търговията с книжата на Химимпрот на 11 февруари (продадени 794 167 лота за 1 722 399 лева и постигнат ръст от 1.17 %). Тогава тя бе съпоставима със сделките, реализирани преди пет месеца, когато на 17 септември инвестиционният фонд Aberdeen Select International Equity Fund продаде дела си.

Дали някой от акционерите на Химимпорт е придобил или продал дялове или дружеството се е сдобило с нов акционер едва ли ще стане ясно, освен ако самият холдинг не реши да обяви това, тъй като сборът от сключените сделки през отминалата седмица не превишават обем, който да прехвърля 5% от капитала на дружеството, когато по закон се обявява новият собственик.

Заелата втора позиция по оборот емисия на Сердика Пропъртис АДСИЦ (над 1,8 млн. лева за един ден от две сделки) може да се свърже с добрите финансови резултати на дружеството със специална инвестиционна цел за четвъртото тримесечие на 2013 г. Печалбата му продължава да расте и достига 320 хил. лв., въпреки че нетните приходи от продажби намаляват на годишна база за отчетния период. В същото време обаче разходите намаляват повече. Кой е притежателят на 9,92% от капитала на дружеството, на колкото възлизаше продажбата на 64 448 броя акции на 14 февруари най-вероятно ще стане ясно другата седмица, но инвеститорите в Сердика Пропъртис би трябвало да са доволни, тъй като към 31 декември 2013 г. печалба на акция е в размер на 0,49 лв., а по закон АДСИЦ е длъжно да разпределят печалбата като дивидент.

Нови близо 9% прибави към цената на акциите си ТБ Първа инвестиционна банка (ПИБ). Емисията на ПИБ бе сред петте най-търгувани през отминалата седмица с прехвърлени 264 495 лота за 1 022 208 лева при 3,86 лева средна цена за брой. Тази сума е с 1,43 лева над обявената търгова цена от мажоритарните акционери на банката Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев преди седмица, след като двамата общо станаха притежатели на 85,14% от капитала на дружеството. Те отправиха както е по закон търгово предложение към останалите акционери, притежаващи 14,86% от капитала на банката, но категорично заявиха, че нямат намерения да свалят емисията от БФБ. От началото на годината книжата на ТБ ПИБ са поскъпнали с 63,62% при пазарна капитализация от 437,4 млн. лева.

Новината, че мажоритарният собственик на Булгартабак холдинг - руската инвестиционна ВТБ Банк, е решила да продава дела си от 79,83% в дружеството, бяха прибавени нови 5% към цената на акциите на холдинга. През отминалата седмица се търгуваха 1563 лота за общо 165 242 лева при средна цена 105,72 лв. за брой.

В началото на седмицата в официално съобщение до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) регистрираното в Лихтенщайн дружество "Ливеро естаблишмънтс" заявява, че иска да придобие контрол над австрийското BT Invest (собственост на ВТБ Банк) и желае регулаторът да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение, за да бъде сключена сделката. Това означава, че най-късно след три месеца (обичайната практика на КЗК за произнасяне по подобни казуси) тютюневият холдинг ще има нов собственик.

Новината за сделката не е изненада, тъй като още при покупката през 2011 г. руската банка обяви, че има намерение на по-късен етап да препродаде тютюневото дружество на свой клиент. По-важно е, че ВТБ Банк ще си тръгне от Булгартабак със солидна печалба. За две години и половина пазарната капитализация на холдинга се повиши до над 773,5 млн. лева, което представлява ръст от над 270%. Не бива да се забравя, че миналата година тютюневото дружество разпредели цялата си печалба като дивидент (69,7 млн. лева) и BT Invest получи 53 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...