Слаба активност и ниски обороти на БФБ през отминалата седмица

31.08.2013 | 11:00
по статията работи: Борис Гергов
Изключения правеха някои инцидентни обеми на ликвидни емисии, които бяха свързани с корпоративна новина или задължителна регулирана информация
Слаба активност и ниски обороти на БФБ през отминалата седмица

Нищо по различно от предишните летни сесии не предложи и последната борсова седмица за август – слаба  активност, лятно спокойствие, ниски обороти и разнопосочно позициониране на четирите индекса през отделните  дни. Няма никакви индикации, че институционалните инвеститорите са се завърнали на фондовия пазар. Така най-кратко може да бъдат описани отминалите пет работни дни от 26 до 30 август на Българската фондова борса (БФБ).

В последните дни на август, когато изтича крайният срок за представяне на консолидираните финансови отчети за първото полугодие, "напливът” от регулирана информация беше доста голям, но това оказа слабо, да не кажем незначително влияние върху търговията.

Негативните посоки на международните пазари заради евентуалната военна интервенция върху Сирия се пренесе и на БФБ, особено на 28 и 29 август. Неясният изход от конфликта прави участниците на пазара нервни, но и изключително предпазливи. Изключения правеха някои инцидентни обеми на ликвидни емисии, които бяха свързани с корпоративна новина или задължителна регулирана информация.

Вече стана ясно защо има подчертано повишен интерес към компенсаторните инструменти. Експерти на Министерство на земеделието подготвят поправка в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, за да се улесни отдаването на държавни пасища от следващата година. Идеята тези земи да се дават на животновъди, за да се прекрати практиката такива земи да получават хора, които не отглеждат животни и да получават евросубсидии за тях.

Надделява мнението, че мерите и пасищата от държавния поземлен фонд трябва да се разпределят пропорционално между животновъдите в зависимост от броя на животните, които отглеждат. Поправките в закона предвиждат за масивите, за които животновъдите не са проявили интерес, след това да се отдават чрез търг. На тях ще могат да участват притежатели на Поименни компенсационни бонове (ПКБ).

Жилищните компенсаторни записи (ЖКС) и Компенсаторните записи (КЗ) също бяха сред предпочитаните емисии. Като се има предвид, че с тях могат да се купуват с предимство държавни и общински жилища и парцели, отредени за жилищно строителство по градоустройствените планове на населените места в цялата страна, най-вероятно няколко инвеститори съсредоточават значителни обеми за участие в проект на някое имотно публично дружество или дружество със специална инвестиционна цел (АДСИЦ).

Продължава консолидирането и преструктурирането на капитала на дружествата от групата на Химипорт. Книжата на холдинга бяха сред най-оборотните и по всичко личи, че продължават да привличат интереса на инвеститорите. Прехвърлени бяха 219 262 лота за общо 277 169 лева, от което акците на управляващото дружество поевтиняха с 4.58%, но от началото на годината цената им се е покачила с 49.88%.

Същото може да се каже и за Монбат. След като на 26 август бе оповестено, че консолидираната печалба на дружествата от икономическата група на Монбат за юли 2013 г. е 3.118 млн. лева преди облагане с данъци, което представлява ръст от 113 % в сравнение със същия месец година по-рано, цената на акциите на производителя на акумулатори подскочиха до 7 лв. за брой, като поскъпването само за един ден бе с 1.39%. За цялата отминала седмица продажбите се извършваха на средна цена от 6.999 лева и въпреки че бяха прехвърлени 7 727 лота за общо 53 668 лева книжата завършиха седмицата без промяна, но от началото на годината те са поскъпнали с 47.28%.

Продължава интригата около акциите на Юрий Гагарин. Много упорито се говори, че пловдивското дружество много скоро ще смени мажоритарния си собственик. Всичко всъщност започна със забраната за производството и продажбата на заготовки за цигари, която бе въведена през юни миналата година по предложение на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Неговият аргумент беше, че производството на заготовки пречи на продажбата на цигари и по този начин ще се удари контрабандата на цигари и тютюневи изделия. Тогава производителят на филтри "Юрий Гагарин" се оплака, че ще загуби външни пазари, което се и случи.

Управляващите в момента в лицета на Министерството на икономиката  и енергетиката са подготвили проект за изменение на Закона за тютюна и  тютюневите изделия, в което е  записано, че производството и продажбата на заготовки за цигари отново ще бъде законно разрешено, с което отварят вътрешния пазар за Юрий Гагарин. Основният мотив да отпадне забраната за производство на гилзи за ръчно свиване на цигари е, че тя противоречи на европейските изисквания за свободна конкуренция, пише в мотивите към проекта.

Има и друи два фактора, които задълбочават интригата. В  края на март стана ясно, че пловдивското дружество осигури дистрибутор на продукцията за пет години и учреди в полза на Първа инвестиционна банка ипотека и особен залог върху недвижимите си имоти, машини и съоръжения в размер на 19.3 млн. лв. Другият фактор е промяната на собствеността на Баранко и Комсо Табако - фирмите, които притежават общо 67% от капитала на Юрий Гагарин. Новината веднага беше свързана с появилите се преди предположения, че промяната на собствеността се прави с цел базираното в Пловдив дружество отново да се върне под шапката на Булгартабак холдинг, за да бъде затворен производствения цикъл. Според последния финансов отчет на Юрий Гагарин обаче формална промяна в мажоритарната собственост няма, увеличил се е делът на акционерите физически лица (4.01%) за сметка на юридическите лица (28.99%). Затова пък за последните две седмици акциите на дружеството поскъпнаха с 17.82%, а от началото на годината със 132%. Докато не се появи официална информация, всичко си остава само в сферата на догадките.

В последния ден от отминалата седмица бяха купени всичките 55 545 неизползвани права за участие в увеличението на капитала на Пампорово при средна цена от 0.54 лв. за брой, което е и най-високата цена за правата на дружеството. Иначе на една нова акция от туристическото дружество може да бъде записана срещу 2 права, като емисионната й стойност е 3 лв. Затова се получава, че една нова акция на Пампорово струва 4.08 лв. На пазара на акции бяха прехвърлени 790 лота за общо 4 200 лева, от което цената на книжата на туристическото дружество скочиха с 22.25% само за един ден, а от началото на годината те са поскъпнали с 99.28%.

За отбелязване е отчетената от БФБ печалба от 616 000 лева за второто тримесечие, която е по-голяма от нетния финансов резултат за цялата 2012 г. Печалбата за първото полугодие представлява основен доход на акция в размер на 0,09 лева. Според консолидирания отчет на оператора за второто тримесечие на 2013 г., оборотът е нараснал с 265.37% на годишна база. Отчетеното повишение от основна дейност се дължи най-вече значителния ръст на приходите от комисиони за сделки на борсата (248,66%). В същото време разходите за външни услуги са намалели с 14,06%. На 29 август, когато бе представен отчетът, акциите на БФБ поскъпнаха с 2.75 % за един ден, след като бяха прехвърлени 3 500 лота за 9 769 лева. Веднага се появиха и възторжени твърдения, че прогнозата на Симеон Дянков за бъдещето на БФБ се сбъдва и затова правителството трябва веднага да започне процедура за продажбата на държавния дял на оператора. Печалбата след еуфорията бързо беше стопена наполовина още на следващия ден, макар че бяха продадени само 400 лота за 1100 лева. Равносметката от началото на годината показва, че акциите на оператора са загубили 1.43%.

Статистиката на БФБ показва, че с най-голям спад от 1.46% завършва седмицата основният индекс SOFIX. На загуба са и равно претегленият BGTR30 (-0.25%), както и BG40 (-0.88%), в който влизат емисиите на 40-те дружества с най-голям брой сделки за последните шест месеца. Единственият индекс, който завършва седмицата в зелената зона е секторният BGREIT, който се повишава с 1.12%.

       Индекси на БФБ 26 - 30 август 2013   

Индек 

Стойност

Промяна

Обем (лв)

SOFIX

444.17

-1.46%

1 998 809

BG40

154.22

-0.25%

2 708 609

BGTR30

325.91

-0.88%

2 458 945

BGREIT

89.07

1.12%

567 091

Петте най-оборотни акции  бяха:

1. Алфа финанс холдинг - 1 144 404 лева при средни 100 лева за лот (облигации), без промяна в цената;

2. Каолин - 630 359 лева при средни 4.07 лева за лот, със спад от 2.05%;

3. Адванс Терафонд АДСИЦ - 336 960 лева при средни 2.16 лева за лот, с ръст от 0.47% в цената;

4. Химимпорт - 277 169 лева при средни 1.25 лева за лот, със спад от 4.58% в цената;

5. Софарма - 272 312 лева при средни 3.32 лева за лот, с ръст от 0.88% в цената.

При компенсаторните инструменти, които през отминалата седмица се търгуваха доста активно, Поименните компенсаторни бонове поевтиняха с 2.91% при следна цена от 0.500 лева за номинал от 1 лев. Без промяна в цената бяха Компенсаторните записи и Жилищните компенсаторни при средна стойност от 0.350 лева за номинал от 1 лев.

Статията е коментарна и не е препоръка за търговия.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...