Стратегия за развитие на Националната статистическа система, 2008 - 2012 г.

30.05.2008 | 15:12
по статията работи: Лили Бончева
Автор: Национален статистически институт
Стратегия за развитие на Националната статистическа система, 2008 - 2012 г.


Въведение


Националната статистическа система (НСС) осъществява дейностите по събиране, обработване, анализиране и съхраняване на статистически данни, както и по предоставянето и разпространението на официална статистическа информация в страната. Нейната мисия е осигуряването на безпристрастна, навременна и точна информация за състоянието и тенденциите в развитието на икономиката, социалната сфера, демографията и околната среда. Във въведението към “Фундаменталните принципи на официалната статистика", приети от Статистическата комисия на ООН, се посочва, че “Официалната статистика е необходим елемент от информационната система на демократичното общество".

Водещата методологична и координираща роля в НСС се изпълнява от Националния статистически институт (НСИ). НСС включва и други органи на статистиката - съответните структурни звена в министерства, ведомства и други централни и териториални органи на изпълнителната власт, които извършват
статистическа дейност.

Стратегията за развитие на Националната статистическа система, 2008-2012 г., е разработена в изпълнение на чл. 7, ал. 1, т. 3 от Закона за статистиката. Тя е основен документ, който очертава визията, целта и приоритетите за развитие на НСС до 2012 г., като надгражда Стратегията за развитие на статистиката през периода 2000-2006 г. и осигурява продължение на работата в условията на пълноправно членство на Република България в Европейския съюз (ЕС).

Стратегията набелязва и конкретните насоки за развитие на отделните области в статистиката, както и задачите, свързани с ускореното внедряване на съвременни информационни и комуникационни технологии при производството и разпространението на статистическа информация.

Стратегията е разработена въз основа на анализ на състоянието, тенденциите на развитие и проблемите на НСС. Отчетени са особеностите на средата, в която функционира НСС като елемент на Европейската статистическа система.

Стратегията е разработена в съответствие с нормативната база в областта на статистиката. Отчетени са приоритетите, заложени в националните стратегически документи, които пряко или косвено засягат съдържанието и обхвата на дейностите, извършвани от НСС: Националната стратегическа референтна рамка, Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси: 2007-2013 г.", Националната стратегия за регионално развитие на Република България за периода 2005-2015 г., Националната стратегия за демографско развитие на Република България: 2006-2020 г., Националната стратегия за околна среда 2005-2014 г., Иновационната стратегия на Република България и мерки за нейната реализация 2005-2013 г., Стратегията за електронно правителство, Стратегията за развитие на информационното общество в Република България, Националната стратегия за продължаващото професионално обучение за периода 2005-2010 г.

Заложените цел и приоритети за развитие в Стратегията са отговор на новите предизвикателства, пред които е изправена българската статистика: нарастващо търсене на статистическа информация и поява на нови информационни потребности; необходимост от ускорено внедряване на новите информационни и комуникационни технологии в производството и разпространението на статистическа информация; повишени изисквания към качеството на предоставяната информация в съчетание с намаляване на натовареността на респодентите.

Стратегията за развитие на НСС 2008-2012 г. отразява и доразвива в национален контекст принципите на Кодекса на европейската статистическа практика и приоритетите на Статистическата програма на ЕС за периода 2008-2012 г. Стратегията се осъществява чрез ежегодните национални програми за статистически изследвания (НПСИ), както и чрез оперативни годишни планове за изпълнение на стратегията. НПСИ, оперативните планове и отчетите за тяхното изпълнение се изготвят от НСИ, обсъждат се и се приемат от Националния статистически съвет и се одобряват от Министерския съвет.

Стратегията е отворен документ, чието съдържание може да се актуализира в отговор на възникнали нови потребности и задачи. Стратегията служи и като основа, върху която се надграждат политики и задачи в различни области на статистиката.

Важни предпоставки за успешното изпълнение на Стратегията са активното участие и засилване на координацията между НСИ и всички останали органи на НСС, повишаването на ефективността на действие и подобряването на правната рамка и функционалната среда на НСС.


Стратегията е разработена в четири основни части:

Първа част съдържа анализ на състоянието, тенденциите и функционалната среда на развитие на НСС. На тази основа са изведени основните предизвикателства, които очертават насоките на развитие на българската статистика до 2012 г.

Във втора част са представени визията, целите и приоритетите на развитие на НСС за периода 2008-2012 г.

Трета част на Стратегията съдържа конкретните задачи и дейности, които се предприемат за изпълнение на целите и приоритетите на развитие на НСС за периода 2008-2012 г.

Четвърта част е посветена на ресурсната осигуреност на стратегията, както и на механизмите за мониторинг и контрол на изпълнението на заложените приоритети и задачи.


Документът е публикуван на 15 май 2008 г.

Пълния текст на Националната статистическа система на Република България за периода 2008 - 2012 г. (в PDF-формат) ще откриете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...