Хората по света стават по-богати

30.07.2013 | 11:30
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Световната икономика е със значителен ръст за последните 50 години, отчита един от най-популярните статистически методи
Хората по света стават по-богати

Периодично почти всяка държава по света публикува данни, отнасящи се до брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Не е нужно постоянно да следим новините, за да разберем, че икономическият растеж в едно или друго място по света въобще не е растеж.

В такъв случай, знаейки за десетките държави в сериозни затруднения, множеството протести и голяма част от населението на планетата под прага на бедността, можем да заключим, че светът е в сериозна криза. Това заключение може да звучи донякъде логично и отразяващо действителността, но няма да е съвсем вярно, коментират от „Блумбърг Бизнесуийк“.

Доказателство за това са т. нар. Penn World Tables (PWT) или Пен Световни Таблици – първият сериозен опит да се изчисли икономическия ръст не просто на определена държава, а на всичките общо. Според тях, световната икономика е отчела значителен ръст през последните петдесет години, като за някои страни той е повече от десеткратен.

Алън Хестън, Робърт Самърс и Бетина Ейтън проследяват стойността на консумираните във всяка страна продукти, както и на всички инвестиции и транзакции. Резултатът – данни, които лесно биха могли да се сравняват и събират заедно, за да се изчислят стойности на икономическия растеж в света като цяло.

Първата стъпка е да се намерят продуктите, които са общи за почти всички държави. Плодове, електроника, хамбургери са някои от примерите. Разбира се, по трудно е да се изчислят услугите като подстригване, защото стойността на труда варира в различните страни, но и това не е невъзможно с повече входни данни.

Втората стъпка е да се сравнят потребителските предпочитания на хората. Колко храна купуват? Какви автомобили? Нови или използвани продукти?

Използвайки данни от 1950 г. до 2011 г., PWT се оказва един от най-популярните методи в света. Постоянните подобрения в извличането и анализирането на данни прави изчисленията понякога по-ефективни от публикуваните от самите държави.

Но какво ни съобщават Пен Таблиците за ситуацията днес?

Според най-скорошните данни, през 2010 г. икономиката на Китай е все още била по-малка от тази на САЩ, но размяната на местата не е толкова далеч.

Според PWT, БВП на Китай е била около 10.1 трилиона долара през 2010 г.. За сравнение, икономиката на САЩ е била около 13.1 трилиона долара към същия период.

При положение, че нивата на ръст, отчетени в Пен Таблиците, запазят стойностите си, то до 2020 г. БВП на Китай ще бъде на стойност 23 трилиона долара, а на САЩ - едва 15 трилиона долара. Дори през 2013 г. Китай да не е най-голямата икономика в света, то съвсем скоро ще бъде.

По-интересни заключения, направени от PWT, се отнасят за ръста на икономиките на планетата като цяло.

За съпоставка с 2010 г., аналитиците предоставят предишни данни от 1960 г. или период на наблюдение с продължителност от 50 години.

Разглеждайки подробно резултатите, става ясно, че нито една държава по света не е по-бедна. Страните, чиито икономики са се увеличи по-малко от два пъти, са с обща популация от едва 80 млн. души. Това са около 1% от населението на Земята.

1 млрд. хора са жители на държави, които са отбелязали ръст от три до пет пъти.

Останалите 4.9 млрд. души пък живеят в страни, чиито икономики са отчели петкратен или по-голям ръст на БВП през последните петдесет години.

Първенците според данните на PWT са Индия (10 пъти увеличение на БВП), Индонезия (13 пъти), Китай (17 пъти) и Тайланд (22 пъти).

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...