"Глобалната конкурентоспособност 2003-2004" и позициите на България

02.11.2003 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

На 30 октомври 2003 г. Световният икономически форум оповести официално резултатите от годишния доклад за глобалната конкурентоспособност 2003-2004. Това е най-пълното и представително изследване на потенциала за икономически растеж на страните в света. Тази година броят на държавите, включени в Доклада нараства от 80 през миналата година до 102 и на практика той покрива 97.8 на сто от световния БВП.

Докладът е уникален по своята методология, като съчетава точните количествени индикатори с мнението и очакванията на бизнеса в различните страни, покрити от изследването. За България партньор на Световния икономически форум е Центърът за икономическо развитие.

В Доклада са конструирани два индекса за оценка на конкурентоспособността – единият характеризира потенциала за растеж през следващите пет години – конкурентоспособността на икономиката, а другият оценява конкурентоспособността на компаниите – конкурентоспособност на бизнеса.

Според Доклада най-конкурентната икономика в света от гледна точка на потенциала за растеж е икономиката на Финландия. Шест европейски страни са позиционирани в първата десетка на най-конкурентните икономики: Финландия (1); Швеция (3), Дания (4), Швейцария (7), Исландия (8), Норвегия (9). Правят впечатление изключително добрите резултати на Скандинавските страни. Сред държавите, които предстои да се присъединят към ЕС през следващата година най-добре се представят Естония и Латвия.

Докладът на Световния икономически форум: "Глобалната конкурентоспособност 2003-2004" показва, че България остава без съществена промяна в конкуреноспособността на бизнеса и отстъпва в общия показател за икономически растеж.

България заема 64 място по конкурентоспособност на икономиката си от 102 страни. По този показател имаме отстъпление от 58 на 60 място сред изследваните през миналата година 80 страни. По отношение на макроикономическата стабилност, България се е придвижила с няколко позиции напред в сравнение с миналата година – сега сме на 73 място, при 75 през миналата година. Страната ни има сравнително добри количествени показатели по отношение на ниския бюджетен дефицит, добър темп на нарастване на БВП и подобряващ се кредитен рейтинг. От друга страна, по редица индикатори свързани със субективната оценка на предприемачите, резултатите са по-неблагоприятни – доверието в политиците ни нарежда на 79 място, неправомерното използване на публичните средства – на 79, очакванията за рецесия – на 75. Други негативни показатели са промените в реалния валутен курс (95 място), равнището на държавни субсидии (89), ниво на спестяванията - (80).

Добри резултати България заема при оценката на публичните институции, най-вече по отношение на разпространението на корупцията. Основните проблеми в областта на институциите продължават да се свързват с недостатъчна ефективност и безпристрастност на съдебната система (78), организираната престъпност (93), клиентелизма (87), защитата на правата на собственост (92).

Според Доклада отделни показатели, свързани с технологичното развитие продължават да бъдат основание за оптимизъм. България притежава известни иновационни ресурси, които я поставят на 43-то място. Позитивно са оценени показатели като брой на телефонни линии (33), брой на Интернет потребители (46), процент на обучаващи се в университети (35). Основните проблеми в областта на технологичното развитие произтичат от липсата на активен трансфер на съвременни технологии, където България е на 67-мо място от 77 страни, които използват основно чужди технологии.

Екипът на Форума отбелязва, че за постигане на растеж макроикономическата стабилност не е достатъчна. Необходимо е да се стабилизират микроикономическите основи на конкурентността – т.нар. конкурентоспособност на бизнеса, като е очертана непосредствена връзка между конкурентността и нарастването на БВП.

По отношение на фирмената конкурентоспособност България е по-назад – на 74 място. Спрямо 80-те страни изследвани през миналата година запазваме същата 68 позиция. За сравнение, някои страни правят сериозен скок в нивото на конкурентоспособност на фирмите – Латвия (от 45 на 29), Виетнам (от 60 на 49). Тук са оценени два компонента – качеството на бизнес средата и фирмените стратегии, като по-добри за България са резултатите за бизнес средата – 72 място от 95 страни.

При оценка на бизнес средата особено голямо значение имат такива индикатори като възможност за започване на нов бизнес; отсъствие на административни бариери; ефективна защита на конкуренцията и т.н. По отношение на административните бариери България продължава да се движи назад в класирането (95 от 95). Все още ниско се оценява защитата на правата на миноритарните акционери в непубличните компании. Най-положително в тази област е традиционното наличие на инженерни кадри (30), равнището на обучение по естествени науки и математика (29) и наличието на местно производство на преработваща техника (30).

Основните вътрешнофирмени фактори, които влияят върху производителността на компаниите според екипа на Форума са: ниво на усъвършенстване на производствените процеси, естество на конкурентните предимства, обучение на персонала и повишаване на квалификацията му, подобряване качеството на маркетинга. За страните с ниски доходи, каквато е и България, най-голяма значение за връзката БВП/микроконкурентност имат: качество на маркетинговите стратегии, ефективен мениджмънт и целенасочена политика за управление на човешките ресурси.

Именно в тези пунктове, според изследването, българските компании имат най-сериозни затруднения – липса на адекватна политика за квалификация и преквалификация на човешките ресурси (85 от 95 страни), слабо използване на професионален мениджмънт (88 от 95), както и отсъствието на активна политика за закупуване е внедряване на съвременни технологии. Това са основните проблеми, които водят и до по-ниска конкурентоспособност на българските компании.

По отношение на другите индикатори си струва да се отбележат и сравнително по-неблагоприятните позиции на България при регулирането на пазара на труда и някои елементи на управлението на човешките ресурси – относителна гъвкавост и свобода при определяне на работна заплата (22 от 102) и практиката по наемане и освобождаване на работници (24), съотношението производителност на труда и заплащане (31). Добри са резултатите, засягащи равнопоставеността на жените и мъжете при наемане на работа в частния сектор, както и при заплащането на тези две групи.

За сметка на това, заемаме твърде неблагоприятни позиции по "изтичане на мозъци" (91 от 102), влияние на законодателството за защита на майчинството върху наемането на жени (96), нивото на субсидии в селското стопанство (94), прозрачност на правителствената политика (90), цената за бизнеса на престъпността и силовите мерки (86), разстройващият ефект на държавната намеса в икономиката (86) и други.

България е на последно място от 102 страни по ангажираност на бизнеса с благотворителни каузи и подкрепа от страна на компаниите за доброволческата дейност на свои служители.

 

Баланс на националната конкурентоспособност

КОНКУРЕНТНИ ПРЕДИМСТВА       

Индекс за конкурентоспособност на икономиката      

ранг/102

Макроикономическа среда
Държавен излишък/дефицит, 2002 г.

24

Публични институции
Нерегламентирани плащания при данъчните сборове

31

Нерегламентирани плащания при внос и износ

35

Нерегламентирани плащания в комуналните услуги

44

Технологии
Брой телефонни линии, 2002 г.

33

Процент студенти

35

Потребители на Интернет, 2002 г.

46

Интернет хостове, 2002 г.

47

Интернет патенти, 2002 г.

50

Индекс за конкурентоспособност на бизнеса

ранг/95

Качество на фирмените дейности и стратегии
Степен на ориентация към клиента

56

Контрол върху международната дистрибуция

61

Участие в мрежи от свързани производства

67

Качество на националната бизнес среда
Наличие на оборудване и машини

27

Качество на образованието по математика и естествени науки

29

Наличие на научни и инженерни кадри

30

Други индикатори

ранг/102

Гъвкавост при определяне на заплатите

22

Практики за наемане и освобождаване от работа

24

Степен на пазарно господство

28

Съотношение заплащане/производителност на труда

31

Нерегламентирани плащания при обществените договори

34

Нерегламентирани плащания при провеждане на правителствената политика

34

Влияние на ХИВ/СПИН върху бизнеса

36

Заетост на жените в частния сектор

37

Равно заплащане за жените на работното място

39

Нерегламентирани плащания при кредитиране

40

Влияние на маларията върху бизнеса

43

Влияние на ХИВ/СПИН върху бизнеса

44

Нерегламентирани плащания за съдебни решения

47

                     

КОНКУРЕНТНИ НЕДОСТАТЪЦИ                                                                              
Индекс за конкурентоспособност на икономиката

ранг/102

Макроикономическа среда
Реален валутен курс, 2002 г.

91

Равнище на деформиращи държавни субсидии

89

Ниво на националните спестявания, 2002 г.

80

Обществено доверие в политиците

79

Неправомерно използване на публични средства

79

Достъп до кредит

75

Очаквания за рецесия

75

Инфлация, 2002 г.

72

Кредитен рейтинг на страната

57

Лихвен спред, 2002 г.

55

Публични институции
Организирана престъпност

93

Защита на правата на собственост

92

Клиентелизъм в решенията на държавните чиновници

87

Независимост на съда

78

Технологии
Внедряване на съвременни технологии на фирмено ниво

95

Държавен приоритет за развитие на ИКТ

88

Държавен успех в стимулиране на ИКТ

85

Сътрудничество между университетите и бизнеса

80

Степен на технологично развитие

79

Фирмени разходи за изследователска дейност и технологии

79

Роля на преките чужди инвестиции в трансфера на технологии

70

Качество на конкуренцията между доставчиците на Интернет

70

Закони за ИКТ

70

Лицензи за придобиване на чужди технологии

66

Интернет достъп в училищата

59

Клетъчни телефони, 2002 г.

56

Персонални компютри, 2002 г.

52

Индекс за конкурентоспособност на бизнеса

ранг/95

Качество на фирмените дейности и стратегии
Използване на професионален мениджмънт

88

Степен на обучение на персонала

85

Лицензи за придобиване на чужди технологии

84

Качество на националната бизнес среда
Административни бариери пред новия бизнес

95

Въздушен транспорт

92

Защита на правата на миноритарните акционери

91

Други индикатори
Участие в благотворителни каузи

102

Фирмено стимулиране на доброволческата дейност

101

Законодателство за майчинството

96

Влияние на закона за майчинството върху наемането на жени

93

Правителствена политика за намаляване на бедността

93

Гъвкавост на регулациите

91

Изтичане на мозъци

91

Прозрачност на правителствената политика

90

Ефективност на данъчната система

89

Правителствена политика за намаляване на неравенството в доходите

88

Влияние на организираната престъпност върху бизнеса

86

Пране на пари чрез небанкови канали

86

Държавна намеса в икономиката

86

Ефективност на законодателните органи

85

Пълният текст на Доклада "Глобалната конкурентоспособност 2003-2004" можете да намерите на сайта на Световния икономически форум: www.weforum.org

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 09.10   1430 г. – Образуван е Янински пашалък след като антилатинското благородничество и духовенство предава града на Синан паша 1446 г. – В Чосон е обнародена...