"Златна" инвестиция ли е златото?

22.06.2014 | 10:00
по статията работи: Симеон Досев
Кризата в Украйна доведе до ръст в цената на метала, коментират експерти

Манията Bitcoin и влиянието ѝ връху златото

Виртуалната валута засега е единствено популярна сред спекулантите и т. нар. “хардкор ентусиасти”, смятат експертите. Те са убедени, че нарастващата популярност на биткойн няма как да доведе до отлив на инвеститорите в ценни метали.

“Към момента няма голям отлив на хора, които инвестират в злато и преминават в биткойн. По-скоро хората придобиват някакъв интерес към виртуалната валута. Тя обаче има история от едва няколко години, докато златото от поне 5000 г.”, смята Тони Панайтов. По думите му пред биткойн има много добри перспективи за развитие, но той още е в прохождаща фаза. Чисто регулаторно все още няма ясна позиция и всяка една държава третира виртуалната валута по различен начин. Много хора пък все още се страхуват да инвестират в него, допълва експертът. Той обяснява още, че биткойн е много популярен в държави, където е била налице някаква форма на финансов контрол. Примери в това отношение са Кипър и Аржентина. По отношение на евентуалната регулация на виртуалната валута Панайотов смята, че такава неминуемо ще има.

“Според някои анализатори биткойнът е 7 пъти по-рисков инструмент от златото и 15 пъти по-рискован от валутната търговия.  Така че най-спекулантски настроените инвеститори в злато вече са се насочили към биткойн.  Но няма как виртуалната валута да откаже инвеститори от участие на финансовите пазари с другите инструменти и класове активи.  Златото е също предпочитан инструмент за диверсификация на инвестиционни портфейли”, коментира от своя страна Деница Тилева.

Популярни ли са инвестициите в злато у нас?

Златото със сигурност не е сред най-популярните инвестиционни инструменти в страната ни, смята Тони Панайотов. По думите му това са банковите депозити и недвижимите имоти. При различните етапи на икономическия цикъл пък, хората се насочват към различни инструменти. “Когато смятаме, че ни предстои растеж, ние акцентираме върху това капитала да започне да се увеличава. Тогава инвестираме в акции. В моменти на криза се опитваме да запазим капитала си. От тази гледна точка златото представлява нещо като инвестицията на лошите времена”, коментира експертът. И докато при акциите и облигациите, при които ние купуваме някакъв вид обещание, което отсрещната страна може и да не изпълни, златото няма как да има нулева стойност, защото е нещо реално, казва Панайотов. “Ако гледаме чисто финансово, хората биха казали, че златото е много рисково, защото се наблюдаваголяма волатилност в цената му, но това е само едната страна на монетата. От друга страна, златото и недвижимите имоти са единствените активи, които нямат кредитен риск”, обяснява още той.

“Последните години ясно показаха, че златото не е ниско рисков инструмент и че привлича доста спекуланти.  Така че е важно инвеститорите да определят целите си и да са информирани, когато избират в какво да инвестират, за да не робуват на митове, които след това финансовите пазари болезнено за тях ще опровергаят”, коментира от своя страна Деница Тилева. По думите ѝ хората могат да избират измежду много финансови инструменти, свързани със златото. “Злато може да се търгува под формата на валутна двойка на валутните пазари – например, злато спрямо щатски долар, евро или друга валута.  Други варианти са чрез фючърсни контракти, договори за разлика, борсово-търгувани фондове (ETF), опции и др.”, допълва тя.

Инвестициите в т.нар “хартиено злато” са по-евтината алтернатива, но при тях рисковете са по-сходни с тези при останалите финансови инструменти, казва Панайотов. “От друга гледна точка, притежанието на злато в кюлчета и монети е като цяло по-­безрискова инвестиция. Вие купувате монети или кюлчета със спестяванията си, не се ангажирате с определени срокове, когато трябва да ги продадете. Те са една застраховка срещу неблагоприятните икономически събития, които могат да се случат”.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...