6 събития от бъдещето, за които фирмите трябва да внимават

14.12.2012 | 10:00
по статията работи: Александър Димитров
Какво да следят компаниите през 2013 г. на политическо и технологично ниво - в САЩ и не само
6 събития от бъдещето, за които фирмите трябва да внимават
Снимка: Sxc.hu

 

Със залеза на 2012 година, пред експертите стои въпросът и интересът да определят какво ще бъде хитово, интересно и стрктуроопределящо през идната 2013 година. Те човъркат от тема на тема, търсейки какви ще са тенденциите и сферите, в които ще се наблюдава растеж. Няколко събития обаче доминират на сцената, смята Кристина ДеМараис от сайта за бизнес и предприемчество Inc.com някои от тях ще са позитивни за малките предприятия и стартиращите (т.нар стартъп) компании, а други – не чак толкова. Това, което е сигурно, е че всички трябва да ги наблюдават внимателно, считат експертите.

1. Вторият мандат на Обама

След като спечели изборите тази година, Обама трябва да помисли за съдбата на така наречената фискална пропаст в американската икономика. Това са данъчни повишения и бюджетни съкращения на стойност 500 милиарда долара, които ще започнат действието си от 1 януари 2013 година – освен ако президентът и Конгресът не измислят друг план за действие.

Републиканците в Конгреса обаче са в обтегнати отношения с Обама поради огромната разлика във визиите на двете страни. Държавният глава иска от институцията да увеличи данъците на елита на страната – тези 2%, които акумулират над 200 хиляди долара на година. Републиканците обаче не възприемат мярката, аргументирайки се с това, че голяма част от бъдещите обекти на този ход са работодатели, и това би било повлияло негативно на работните места в страната.

2. Време е да се вземе решението за здравните осигуровки на работниците

Едни от най-важните фрагменти от здравната реформа на президента - т.нар. Обамакеър (Obamacare), ще стартират от 1 януари 2014 година. Това включва и постановлението, че бизнесите с 50 или повече работници трябва да предложат на служителите си достъпни здравни осигуровки. С други думи – предприятията имат година, за да решат как точно ще заплатят осигуровките на работниците си. В противен случай те трябва да заплатят 40 хиляди долара глоба...и по още 2 хиляди долара на служител, който не е здравно осигурен.

3. САЩ започва износа на природен газ?

В последните няколко години САЩ и Русия са в още по-ожесточена битка за това кой произвежда повече природен газ. Руснаците все пак разполагат с три пъти по-богати залежи от синьото гориво и това не е нещо ново. Новото обаче е въпросът какво ще направи САЩ с новооткритите си ресурсни богатства.

Администрацията на Обама индикира още преди известно време, че няма нищо против страната да изнася природен газ. До момента обаче не са били обявени каквито и да е твърди решения, може би поради деликатната предизборна ситуация.

4. Комисията по ценните книжа и фондовите борси
(SEC) ще разкрие правилата за гражданско финансиране на старт-ъп компании

Идната година ще стане актуален нов модел за финансиране от страна на гражданите благодарение на Закона за насърчаване на заетостта. По силата му всеки гражданин ще може да има безлихвени акции в стартъп компаниите в замяна на отделените за начално финансиране средства.

При полагането на регулациите, както акредитираните, така и неакредитираните инвеститори, ще могат да вливат финанси в стартъп компаниите. Тези, които имат годишен доход от над 100 хиляди долара, ще могат да инвестират най-много 10%, а тези с доход под 100 хиляди долара – 2,5%.

5. Разработчиците ще разполагат с новите технологични устройства, които могат да се носят

Ако си спомняте, преди време
Google изкара видео, рекламиращо проекта Project Glass – очила, които биха били върха на технологиите към момента. През 2013 разработчиците ще докопат Google очилата, за да започнат правенето на най-различни приложения и за да адаптират продукта към нуждите на масовата аудитория.

Но интернет гигантът не е сам в желанието си да се установи в сферата на подобни устройства.
Vuzix Smart Glasses M100, които ще оперират под Android, ще се появят на пазара в първите месеци на 2013 година.

6. Стартъп компаниите навлизат в космоса

Китай обяви, че има планове да изпрати и приземи успешно луноход на Луната за пръв път през 2013 година. Индия пък смята да изстреля космическа сонда, която да обикаля в орбита около Марс.

Но може би най-интересното нещо, свързано с разкриването на вселената, ще бъде наградата Lunar X на Google. Още през 2007 година компанията обяви, че ще даде 20 милиона долара на първия екип, който се приземи на луната, пропътува 500 метра, и направи видео и снимки с висока резолюция до края на 2015 година.

Общо 24 отбора се борят за наградата, и макар 2015 да не е следващата година, то 2013 г. ще е повратна откъм разработка на технологиите за реализиране на този смел ход. Защо говорим за старт-ъп компании тук?

Ами, по-голямата част от участниците са малки компании, които все още са в своя начален етап. Някои от тях като Team Phoenicia и Independence X дори работят с подръчни средства и в скромни условия, вместо в лаборатории и ефектни офиси.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...