Allianz Trade: Икономиката на България ще нараства с 0.2% годишно след влизане в еврозоната

08.01.2025 | 12:10
по статията работи: econ.bg
Българският износ се очаква да расте с 5,8% годишно след присъединяването на България към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3%, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4%
Allianz Trade: Икономиката на България ще нараства с 0.2% годишно след влизане в еврозоната
Снимка: под лиценза на creative commons

Българският износ се очаква да расте с 5,8% годишно след присъединяването на България към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3%, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4%. Това прогнозира анализ на Allianz Trade.

Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.

Според анализа с присъединяването към еврозоната се очаква и редуциране на тарифните еквиваленти от 1,4% за стоки и 3,1% за услуги. Така цялостният ефект върху брутния вътрешен продукт (БВП) на страната след влизането в eврозоната би бил нарастване от 0,2% годишно.

Анализ на ползите от дългоочакваното присъединяване на България към Шенген показва, че общият ефект от отпадането на митническия контрол на границите у нас и в Румъния ще доведе до допълнителен ръст на БВП на страната ни с 0,17%. Експертите правят уговорката, че ползите за българския бизнес са били налице при търговия с европейски партньори в Шенген, дори в годините, когато самата страна не е част от споразумението. По тяхна оценка това само по себе си вече добавя около 1,5% към БВП годишно. Съответно след присъединяването от 2025 г. общият положителен ефект ще осигури ръст от около 1,6-1,7%.

Премахването на граничния контрол се очаква да намали времето за преминаване на граничните пунктове средно с около 20 минути. А когато се отчете насложеният положителен ефект от едновременното присъединяване на двете държави, българският износ се очаква да нараства с 10,5% годишно, като при стоките ръстът ще бъде 8,5%, а при услугите - с 12,5%“, прогнозират експертите на Allianz Trade.

Ако страната беше член на Шенген през 2023 г., обемът на търговията щеше да бъде поне с 3,3 млрд. щ. д. по-висок, добавят те.

Според анализа присъединяването към Шенген по въздух, суша и вода ще доведе и до намаление на тарифните еквиваленти с 1,7% за стоките и 1,5% за услугите, което ще донесе допълнителни ползи за българския бизнес.

"Присъединяването към Шенген, както и бъдещето членство в eврозоната, се очаква да засилят експорта и да насърчат външнотърговските активности на българските компании. Това, от една страна, носи възможности за нови партньорства и разширяване на пазарите, но от друга винаги налага и повишено внимание към риска от забавени плащания и лоши вземания“, коментира Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България, която вече развива дейност под търговската марка Allianz Trade.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...