Бащите вече имат право на отпуск, но на минимални пари

16.09.2022 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Бащите на деца до 8 години ще може да ползват допълнителен отпуск от два месеца, но през това време се получават обезщетение от 710 лв. на месец, колкото е минималната заплата, а не обезщетение според заплатата, на коята са осигурявани
Бащите вече имат право на отпуск, но на минимални пари
Снимка: под лиценза на creative commons

Бащите на деца до 8 години ще може да ползват допълнителен отпуск от два месеца, но през това време се получават обезщетение от 710 лв. на месец, колкото е минималната заплата, а не обезщетение според заплатата, на коята са осигурявани.

Това стана ясно след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На него бяха разгледани промени в две наредби, според които бащите ще трябва да подават писмено заявление-декларация най-малко 10 работни дни по-рано, за да ползват новия вид отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Тоест, ако детето внезапно се разболее и трябва да го заведат на лекар, няма да могат да ползват този отпуск.

"Дадени са възможности за ползването на този отпуск изцяло или на части. Във връзка с това са предоставени съответните регламенти как това да се случва", обясни служебният вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров.

От 1 август влязоха в сила промени в Кодекса на труда, които регламентират индивидуалното право на отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) с право на парично обезщетение от държавното обществено осигуряване. Той е в размер до 2 месеца и може да се ползва от бащата (осиновителя) наведнъж или на части до навършване на 8-годишна възраст на детето.

Този отпуск ще може да се ползва, когато бащата (осиновителят) не е ползвал прехвърлен отпуск за бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст от майката (осиновителката).

Въвеждането на този допълнителен отпуск се прави по настояване на Европейската комисия, за да допринесе за изграждане на по-пълноценна връзка между бащата (осиновителя) и детето, както и за повишаване на възможностите за активно участие във възпитанието му.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...