Букурещ отново подготвя "данък солидарност"

29.06.2017 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Идеи за "данък солидарност" в Румъния има поне от 2012 г., когато премиерът Виктор Понта заяви, че кабинетът му иска да обложи с 16% всички доходи на държавни служители над 1 000 евро месечно
Букурещ отново подготвя "данък солидарност"
Снимка: БГНЕС

Управляващите в Румъния социалдемократи планират да заменят корпоративния данък от 16 процента с многостепенна данъчна система за облагане върху оборота от 2018 г., както и да въведат "данък солидарност". Това предвижда ревизираната програма за управление на Социалдемократическата партия, предаде агенция "Ройтерс".

Номинираният за премиер Михай Тудосе ще поиска по-късно днес вот на доверие от парламента и вероятно ще го получи, тъй като СДП и коалиционният й партньор Алианс на либералите и демократите разполагат с мнозинство в законодателния орган.

Данъкът върху оборота, данъкът солидарност и допълнителни такси върху продуктите с негативно влияние върху здравето са нови мерки в правителствената програма. Също така се предвижда отлагане с една година - от 2019 г., на намаляването с един процент - до 18 на сто, на данък добавена стойност.

Други мерки, като намаляване на подоходния данък на 10 процента от сегашните 16 на сто, намаляване на вноските за социално осигуряване и прехвърляне на това бреме върху работниците за сметка на работодателите, са различните мерки в сравнение с първоначалната програма за управление от декември м.г.

Правителството планира да увеличи пенсиите и минималната работна заплата, както и да въведе редица по-малки намаления на данъци.

Идеи за "данък солидарност" в Румъния има поне от 2012 г., когато премиерът Виктор Понта заяви, че кабинетът му иска да обложи с 16% всички доходи на държавни служители над 1 000 евро месечно. Тогава той каза, че според него финансовият ефект няма да е чувствителен, но ще изпрати послание сред обществото, че хората с по-високи доходи плащат и по-високи данъци в името на социалната справедливост.

В началото на юни от Международния валутен фонд предупредиха да не се правят повече съкращение на данъци. Плановете на правителството на Гриндяну да намалят данъци през 2017 и 2018 година, включително на ставките по ДДС и разширяване на изключенията по този данък, както и реформа на облагането на личните доходи "ще създаде значителен натиск върху бюджетния дефицит".

По изчисления на фонда последните данъчни облекчения, обхващащи ДДС, акцизите върху гориватаи здравните вноски, са допринелси за спад през 2016-2017 г. на приходите в бюджета в размер на почти 2.5% от БВП.

МВФ препоръча правителството и парламентът да се фокусират върху подобряване работата на данъчната администрация, повече прозрачност и удвояване на усилията за борба с укриването на доходи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...