Български фирми могат да участват в европейски конкурс за ИКТ

19.01.2012 | 12:02
по статията работи: Ралица Стоянова
Бюджетът на конкурса е 291 млн. лева. Срокът за участие е 17 април
Български фирми могат да участват в европейски конкурс за ИКТ
Снимка: Sxc.hu

Български научни организации и фирми могат да участват в Деветия конкурс по тема "Информационни и комуникационни технологии” (ИКТ) на Седма рамкова програма на Европейския съюз, който е с бюджет 291 млн. евро. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съвместно с Българската академия на науките организираха информационен ден за представяне на възможностите за участие на български бенефициенти в проектите. Конкурсът стартирана18 януари 2012 година. Предложения се приемат до 17 април 2012 г., информират от МТИТС.

Бюджетът за проекти в областта на индустриалната роботика е 82 млн. евро. Потенциални участници в тази част от конкурса са производители и потребители на индустриални и обслужващи робо-системи; доставчици на компоненти; академични институции и изследователски лаборатории с отличен научен капацитет.

С 30 млн. евро ще бъдат финансирани проекти за разработване на нови технологии и системи за запазване на цифрово съдържание, защита на неговата цялост и повторното му използване в бъдеще.

40 млн. евро са заделени за темата "ИКТ за достъп до културни ресурси" за проекти в области като персонализирано предоставяне на цифрово културно съдържание, платформи за предоставяне на цифрово културно съдържание за нуждите на науката и образованието, специализирани форми за предоставяне на цифрово съдържание, включително в триизмерен формат и др.

В тематичната област "Виртуален физиологичен човек” се очакват проекти, които разработват компютърни модели и симулации на физиологичните системи на човека и въздействието на различни фактори на околната среда върху основни заболявания. Заделеният бюджет е 66,5 млн. евро.

С общо 22 млн. евро ще бъдат финансирани проекти в областта на интердисциплинарните научни изследвания, които обединяват постиженията на квантовата механика с тези на ИКТ. Очакват се проекти, свързани с дизайн на нови изкуствени материали с предварително зададени свойства, нови химически съединения, нов вид процесори със значително по-висока производителност и изключително ниска консумация на енергия за нуждите на квантовата електроника.

Деветият конкурс ще финансира и системи, вдъхновени от невро- и био технологиите. Независимо от изключителния прогрес в компютърните и невро науки, трудно може да бъде изградена изкуствена "мислеща" система, сравнима дори с мозъка на просто насекомо. Затова целта на проектите, които ще се финансират, е да се научи повече за това как информацията се представя или "кодира” в мозъка и да се разработят прототипи на модулни изчислителни архитектури, наподобяващи мозъка. Общият бюджет по тази тема е 25 млн.евро.

Седма рамкова програма отпуска бюджет от 2,5 млн. евро за координиране на общности от учени, определяне на нови изследователски теми, засилване на обмена на идеи по национални и международни научни програми.

МТИТС направи и специална презентация "Насоки за изготвяне на предложение за проект" с конкретни разяснения за българските организации.



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...