Европейските държави ще си разпределят още 20 млрд. евро, с които да подсилят плановете си за възстановяване и устойчивост.
Във вторник Съветът промени законодателството за Механизма за възстановяване и устойчивост, за да включи в него инициативата си за справяне със зависимостта от руски изкопаеми горива RePowerEU.
С промяната всяка държава ще може да добави нова глава към плана си за възстановяване, с която да финансира ключови инвестиции и реформи в изпълнение на целите на REPowerEU, като подобряване на сигурността на енергийната система на ЕС, диверсификация на енергийните доставки на ниво ЕС, увеличаване на използването на възобновяеми източници на енергия, енергийна ефективност и съхранение на енергиен капацитет.
Парите ще бъдат добавяни към безвъзмездната част от плановете и няма да подлежат на връщане. Ключът за разпределение е формула, която отчита политиката на сближаване, зависимостта на държавите от изкопаемите горива и увеличението на инвестиционните цени.
Източниците на финансиране ще бъдат Фондът за иновации (60%) и първоначалните квоти по системата за търговия с СО2 емисии ETS (40%).
Освен гранта, всяка държава ще може да поиска подкрепа за заем, включително и над досегашния таван от 6.8% от брутния национален доход, както и доброволни трансфери от Резерва за корекции при Брекзит (BAR).
Европейската комисия предложи REPowerEU да бъде включен към Механизма за възстановяване и устойчивост, като председателят й Урсула фон дер Лайен обясни, че ЕС се справя по-бързо от очакваното с намирането на заместители на руските горива и проектите могат да се рационализират, като се пренасочат към плановете за възстановяване.
След едномесечни преговори между Европейския парламент и страните членки, окончателният текст на промените беше договорен в средата на декември и гласуван от евродепутатите в средата на февруари. След вота в Съвета промененият регламент ще влезе в сила ден след публикуването си в Официалния вестник на ЕС.