Закон ще регламентира безплатното теглене на пари от банкомат

05.01.2024 | 11:50
по статията работи: econ.bg
От платежната сметка за основни операции ще могат да се правят до три безплатни превода на месец, включително и чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата го банка
Закон ще регламентира безплатното теглене на пари от банкомат
Снимка: под лиценза на creative commons

Хората ще имат право ежемесечно на три безплатни тегления на пари от банкомат от сметка за основни операции. Това гласят промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които са внесени от Министерски съвет в парламента, пише "Труд". 

Безплатното теглене на пари важи само за банкомати на обслужващата го банка. А ако на човек се наложи да тегли пари от банкомат на друга банка - ще плаща такса.

Освен това от платежната сметка за основни операции ще могат да се правят до три безплатни превода на месец, включително и чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата го банка.

За да бъдат ползвани безплатни услуги на банките, в платежната сметка за основни операции може да влизат само пари от заплати, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях.

При изпълнение на това условие освен безплатните преводи и теглене на пари от банкомат на същата банка, не се начислява и регулярна такса за обслужване.

Безплатните сметки за основни операции бяха въведени през миналата година при приемането на бюджета за 2023 г. Тогава министърът на финансите Асен Василев поиска изплащането на заплатите във фирми с над 100 души персонал да стават само по банкова сметка.

За да бъде приета промяната от парламента, по време на гласуването в зала беше предложено да бъдат въведени и безплатни банкови сметки. Но от тогава при използването им хората виждат само проблеми, защото правилата не бяха разписани подробно.

Първо банките изискваха хората да закрият другите си банкови разплащателни сметки, ако искат да им бъде открита платежна сметка за основни операции. С предложените промени в закона се уточнява, че човек може да има само още една разплащателна сметка, освен тази за основни операции.

Друго условие, което банките наложиха, е хората да подават справка за размера на заплатата, пенсията, стипендията и т. н., които ще получават по платежната сметка за основни операции.

Целта е банките да могат да следят дали по сметката постъпват само посочените в закона плащания, които са освободени от такси. Това налага, ако на човек му вдигнат заплатата или пенсията да взима нова справка за размера на получаваната сума и да я носи в банката.

С предложените промени в закона е уточнено, че човек трябва да декларира пред обслужващата го банка само вида на получаваните средства. Така банките не би трябвало да изискват информация за точния размер на пенсията или на заплатата. Но ако човек освен заплатата започне да взима и пенсия или смени работодателя и по сметката му постъпят пари от друга фирма - отново ще трябва да подава информация на банката, за да ползва безплатните услуги.

Но досега нямаше лимит на безплатните тегления от банкомат на обслужващата банка и на броя на банковите преводи, които човек можеше да прави всеки месец. С промените и безплатните тегления от банкомат и преводите ще бъдат ограничени до три на месец.

Ако човек получи по платежна сметка за основни операции някаква сума от роднина, сметката вече не е безплатна, а банката започва да налага такси.

Сметките за основни операции бяха въведени преди години, за да изпълним правилата на ЕС, но те така и не станаха масови. С промените в Закона за платежните услуги и платежните системи и с гласността, която получиха в медиите, тези сметки имат шанс да станат по-често използвани от хората.

Изискването на ЕС е таксите по тези сметки да са приемливи. У нас е прието, че таксите по тези сметки трябва да са по-ниски едновременно от средния размер на таксите, събирани от банките в страната от потребители за всяка от услугите, предоставяни по разплащателни сметки; и от най-ниския размер на таксите, които съответната банка прилага за всяка от съответните услуги, предоставяни по разплащателни сметки.

В изпълнение на това изискване БНБ ежегодно публикува средния размер на таксите, които събират банките в страната, а съответно таксите по платежните сметки за основни операции трябва да са под тези размери.

Сметките за основни операции без месечна такса за поддържане и без такси за теглене от банкомат и за банков превод бяха въведени от началото на септември миналата година, но банките наложиха такива изисквания за откриването им, че да откажат повечето хора от правото им да имат такава сметка.

Сред изискваните от банките документи е например удостоверение от работодателя за размера на изплащаната заплата, а от НОИ - за размера на получаваната пенсия. С предложените промени в закона е предвидено банките да искат от клиентите си информация за вида на получаваните плащания по сметката, но не и за размера им. Но дали реална промяна ще има и хората ще могат по-лесно да откриват такива сметки ще видим след приемане на предложенията от парламента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...