На официална церемония седем компании, опериращи в страната, получиха отличията за най-добър работодател за 2013 г.
В категория "малки компании" с до 250 души персонал трето място взе фармацевтичната фирма "Сервие Медикал" ЕООД. На второ място отново беше отличена компания от фармацевтичния сектор - "Рош България". Най-добър работодател в категорията стана "Джапан Табако Интернешънъл България" ЕООД, компания за производство на тютюневи изделия.
Четвъртото място в категорията "средни и големи компании" с над 250 служители получи фармацевтичната "Актавис" ЕАД. Трета стана фирмата за куриерски услуги "Ди Ейч Ел Експрес България" ЕООД, а второ място взе производственото звено в Пловдив на "Шнайдер Електрик България" ЕООД. С първото място за най-добър работодател на годината беше отличена българската софтуерна компания "Телерик" АД.
Проучването "Най-добрите работодатели в България" се провежда за седма година. То отразява мнението на служители на компании от над 11 индустрии. Тази година 36% от фирмите в анализа са в категорията "малки" с персонал до 250 души. 53% са "средни" с брой служители между 250 и 1000 души и 11% са определени за "големи компании" с персонал на 1000 човека.
Най-добрите компании в България са избрани на база на няколко фактора, обясниха организаторите от Aon Hewitt. Това са удовлетвореност от топ мениджмънта, допълнителни придобивки и репутация на компанията. Последното означава, че фирмата може да убеди служителите си, че това е най-доброто място за тях.
В представения от Aon Hewitt анализ за ангажираността в компаниите у нас се посочва, че средното ниво на ангажираност на служителите за страната е в рамките на 54%, т.е. всеки втори работещ в България е ангажиран с компанията си. В най-добрите работодатели този процент е с 28 на сто по-висок, като е в рамките на 82%.
Един човек е ангажиран с фирмата, когато говори добре за нея, не иска да напусне и дава много от себе си в работата, обясниха организаторите.
От Aon Hewitt посочиха още, че има пряка връзка между ангажираността на работещите и бизнес резултатите на самата компания.
Според проучването ангажираността е обратнопропорционална на големината на компаниите. Най-ангажирани са служителите от малките компании, следвани от средните фирми. Тази на служителите при най-големите работодатели е средно с около 20 процента по-ниска от средните нива за страната тази година, сочат данните в анализа.
Сред факторите, които получават най-висока удовлетвореност от служителите в България, са колегите, преките ръководители и физическата работна среда. Повече от половината изследвани служители тази година харесват колегите, с които работят и твърдят, че между тях се гради разбирателство и взаимна подкрепа, което им помага в ежедневната работа.
Изследването показва още, че ангажираността на служителите в София (60%) е по-голяма от тази на работещите в другите градове в страната (50%). Същевременно най-голяма ангажираност показват хората, работещи във фармацевтичната индустрия, следвани от тези в ИТ сектора.
Голямо разминаване има между ангажираността на работниците и тази на топ мениджмънта. В България 77% от топ мениджърите се чувстват ангажирани с работата и целите на фирмата, в която работят,
се казва в проучването. Три са основните разминавания между вижданията на служителите и тези на топ мениджмънта: ценене на хората, кариерно развитие и удовлетвореност от допълнителни
придобивки.
Интересен факт е, че проучването за ангажираността в компаниите от страните на Централна и Източна Европа показва, че в най-добрите компании броят на искащите да напуснат клони към 0. Освен това отсъствията в компаниите - най-добри работодатели, са много по-малко.