Можем да платим данъците си по интернет, ако знаем точния им размер

03.02.2012 | 11:01
по статията работи: Ралица Стоянова
Плащането онлайн струва до 1 лев
Можем да платим данъците си по интернет, ако знаем точния им размер
Снимка: Sxc.hu

 

На 10 февруари изтича крайният срок за плащане с 5% отстъпка на данъка върху доходите на физическите лица, дължим по годишна данъчна декларация. Условието е декларацията да е подадена и данъкът да е внесен в срок до тази дата, както и да е наличен авансово внесен данък през миналата година в нормативно определените срокове от лицата, задължени по закон.

Най–използваният от клиентите на териториалния офис на Националната агенция за приходите (НАН) във Варна начин за плащане на данъци е по банков път, като за тяхно улеснение в офиса на териториалната дирекция са разкрити банкови гишета, които обслужват гражданите и фирмите. Другият възможен начин за плащане е по пощата, с пощенски запис, информират от ведомството.

От няколко години НАП предоставя възможност гражданите и юридическите лица да плащат своите данъци и осигурителни вноски чрез интернет. За да се възползват от услугата, е необходимо гражданите да изпълнят няколко условия:

  • да имат дебитна или кредитна карта;
  • да заявят желание картата да се използва за разплащане в интернет, което може
  • да стане в банката-издател на картата или от банкомат на същата банка;
  • да регистрират банковата си карта в един от порталите за електронно плащане –
  • epay или ebg
  • да се регистрират в сайта на приходната агенция.

Плащането през интернет струва до 1 лев за всяко наредено плащане, независимо от наредената сума. За плащането на данъците и осигуровките по електронен път обаче клиентът трябва да знае точния размер на своето задължение. В голяма част от подаваните декларации задълженото лице само изчислява дължимия данък и задължителните осигурителни вноски. За улеснение на клиентите справката "Здравноосигурителен статус” в интернет страницата на НАП съдържа информация за месеците без данни за здравно осигуряване и може да се използва от безработните лица, които внасят сами здравните си осигуровки с цел определяне на броя дължими вноски.

В сайта на НАП, чрез използване на услугата "Здравноосигурителен калкулатор” може да се направи справка за точния размер на дължимите здравни вноски и лихвите към тях. В бъдеще се планира да се даде възможност на клиентите за достъп до данъчно-осигурителната си сметка, чрез ПИК (персонален идентификационен код), който могат да получат от НАП. При попълване на преводните нареждания клиентите трябва да знаят не само точния размер на задължението си, но и съответните банкови сметки на НАП, кодове за вид плащане, входящия номер на документа, по който се плаща и периода, за който се отнася плащането.

Информация за банковите сметки и кодовете за вид плащане може да бъде намерена в интернет страницата на Националната агенция за приходите. Важно е да се знае, че плащането се счита за извършено в деня на постъпване на сумата по сметката на приходната агенция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...