Нови насоки за прилагането на цифровия сертификат на ЕС за COVID при въздушен транспорт

22.07.2021 | 15:15
по статията работи: econ.bg
За да се избегне дублиране, т.е. проверки от повече от един участник (авиокомпании, публични органи и т.н.), Комисията препоръчва процес на проверка „на едно гише“ преди заминаването, включващ координация между органите, летищата и авиокомпаниите
Нови насоки за прилагането на цифровия сертификат на ЕС за COVID при въздушен транспорт
Снимка: под лиценза на creative commons

След като на 1 юли Европейската комисия стартира цифровия сертификат на ЕС за COVID-19, днес Комисията публикува насоки относно най-добрите начини за проверка на сертификатите преди пътуването, за да се гарантира възможно най-безпроблемно придвижване за пътниците във въздушния транспорт и улеснена работа за персонала.

За да се избегне дублиране, т.е. проверки от повече от един участник (авиокомпании, публични органи и т.н.), Комисията препоръчва процес на проверка „на едно гише“ преди заминаването, включващ координация между органите, летищата и авиокомпаниите. Освен това държавите – членки на ЕС, следва да гарантират, че проверката се извършва възможно най-рано и за предпочитане преди пътникът да пристигне на летището на заминаване. Това следва да гарантира по-гладко пътуване и по-малка тежест за всички участници.

Комисарят по транспорта Адина Вълян заяви: „Използването в пълна степен на предимствата на цифровия сертификат на ЕС за COVID-19 изисква хармонизиране на протокола за проверка. Сътрудничеството при система за „обслужване на едно гише„ за проверка на сертификатите дава възможност за безпроблемно пътуване на пътниците в целия Съюз.“

Незадължителният цифров сертификат на ЕС за COVID-19 предоставя или доказателство за ваксинация, показва дали дадено лице притежава отрицателен резултат от SARS-COV-2 или се е възстановило от коронавирус. Тъй като броят на пътниците се увеличава през лятото, по границите ще трябва да се проверява по-голям брой сертификати.

Секторът на въздухоплаването е особено обезпокоен от това, тъй като например през юли се очаква въздушният трафик да достигне над 60 % от равнищата от 2019 г. и след това да нарасне. Понастоящем, как и колко често се проверяват сертификатите на пътниците, зависи от мястото на заминаване, транзитно преминаване и пристигане на притежателя. Един по-добре координиран подход би спомогнал за избягване на претоварването на летищата и ненужния стрес за пътниците и персонала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...