Регулаторът ускорява въвеждането на "бонус-малус" по "Гражданска отговорност"

26.06.2024 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Целта на новата наредба е да се уеднаквят единните изисквания за коригиране на застрахователната премия по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите в зависимост от поведението на водача
Регулаторът ускорява въвеждането на "бонус-малус" по "Гражданска отговорност"
Снимка: под лиценза на creative commons

Комисията за финансов надзор подготвя Наредбата за система „бонус-малус“ по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Това става ясно от нормативната програма на комисията за второто шестмесечие на тази година.

Целта на новата наредба е да се уеднаквят единните изисквания за коригиране на застрахователната премия по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите в зависимост от поведението на водача на моторно превозно средство при движение по пътищата и/или причинените щети, както и редът и условията за тяхното прилагане.

В проекта за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането, внесен от Министерския съвет в Народното събрание, е предложено доразвиване на законовата уредба на системата „бонус-малус“, което предвижда изменения в законовата делегация за приемане на подзаконовия акт, пише в програмата на КФН.

Системата „бонус-малус“ предвижда шофьорите нарушители на пътя да плащат по-скъпа „Гражданска отговорност“, а тези без нарушения да ползват отстъпки.

Конкретна дата на приемане на наредбата не се посочва, но е уточнено, че тя трябва да бъде подложена на обсъждане 6 месеца след обнародване на промените в Кодекса за застраховане, а да бъде приета 8 месеца след обнародването.

През март тази година правителството одобри промени в кодекса, които предвиждат цената на „Гражданската отговорност“ да бъде обвързана с историята на предявените претенции за нанесени щети. Удостоверенията за застрахователни претенции пък да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, които се съдържат в поддържания от него електронен регистър. По този начин се отразява цялата история на причинените щети при използване на превозното средство, независимо от застрахователя, при който водачът е бил застрахован. 

Целта на промяната е цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ да може да се изчислява на база на поведението на водача на пътя - колкото повече щети е причинил като автомобилист, толкова по-висока би трябвало да бъде цената на задължителната полица.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...