Търговските аташета в българските посолства по целия свят ще участват в състезание за привличане на инвестиции и подпомагане на експорта. Надпреварата между Службите по търговско-икономическите въпроси /СТИВ/ ще бъде през следващите два месеца. След това аташетата ще бъдат класирани според постигнатите резултати.
Водещите механизми за да излезем по-бързо от усложнената икономическа обстановка и за устойчиво възстановяване на икономиката ни са увеличаването на износа на стоки и услуги и на чуждестранните инвестиции. Това заяви министърът на икономиката Кирил Петков, който проведе видеоконферентна среща с икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси /СТИВ/ на България в цял свят. В онлайн срещата се включиха още министърът на туризма Стела Балтова и заместник-министърът на икономиката Калина Константинова.
Министър Петков акцентира върху важността на българските търговски аташета в този процес и за представянето на България като първокласна дестинация. „За мен е важно да покажем, че може да се постигнат високи резултати. Вие сте лицето на България по света“, каза той. По думите му има голям потенциал за българския експорт и за инвестициите.
По време на срещата стана ясно, че ще бъде направено своеобразно състезание между търговските аташета в българските посолства по целия свят за привличане на инвестиции и подпомагане на експорта. След това аташетата ще бъдат класирани съобразно постигнатите резултати. „В това малко време може да постигнем огромни успехи за бизнеса. Проектът, който развиваме с вас е важен и позитивен. Един инвеститорски проект не може да се случи за 2 месеца, както и експортна сделка, но на ниво интерес и започване на разговори е възможно“, посочи Петков.
Служебният министър на икономиката подчерта, че българската икономика дългосрочно се базира на компании, които имат експортен потенциал. „Имаме 400 хиляди активни компании, от които реално само 14% имат експортен капитал, те дългосрочно определят стандарта на живот в страната и произвеждат възможността за навлизане на свеж капитал в България, която е малка отворена икономика. Това, заедно с чуждестранните инвестиции, са единствените дългосрочно здравословни варианти за навлизане на чужд капитал“, изтъкна Кирил Петков.
На срещата беше обсъдена още и подкрепа на туристическия сектор, от страна на СТИВ и активна работа за подпомагане на туризма и привличане на туристи в страната.