Ново държавно предприятие ще осъществява превенция от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития в земеделието, а финансирането му ще е чрез такси на земеделските производители и застрахователните дружества. Това предвижда проектозакон на Министерството на земеделието, публикуван за обществено обсъждане.
Неблагоприятни събития могат да са градушка, наводнение, суша, пожар и измръзване на земеделски култури. Сега няма нормативен акт, който да урежда тази материя.
Идеята на министерството е сегашната агенция "Борба с градушките" да бъде преобразувана в държавно предприятие по Търговския закон. То ще формира фонд "Превенция и обезщетения за вреди от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития в земеделието", от който ще изплаща обезщетения за настъпили събития в особено голям мащаб.
Предвижда се земеделските стопани да плащат годишни задължителни вноски за превенция от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития в земеделието за обработваема (орна) земя и трайни насаждения. Вноски няма да плащат само собствениците и ползвателите на пасища, мери и ливади.
Застрахователните компании, които предлагат застраховки "Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)", "Пожар и природни бедствия" и "Други щети на имущество" също ще плащат задължителна вноска във фонда за превенция.
Пред БНР експертът в аграрното министерство Емилия Манолова уточни, че средствата, необходими за функционирането на системата, са около 30-31 млн. лв. годишно: "Годишната вноска на единица площ за земеделските производители предвиждаме да бъде в размер на 50 стотинки на декар, като общият размер на тази вноска за всеки производител ще се изчислява въз основа на тези площи, които той е заявил за подпомагане по схемата за единно плащане на площ през предходната стопанска година", допълни тя. По думите й държавният бюджет ще продължи да подпомага тази дейност, а предприятието няма да формира печалба.
Компанията ще може да харчи пари за изграждане и подобряване на съществуващи радарни станции, ракетни площадки; развитие на самолетен способ за градозащита; разходи за ракети; 24-часово радарно площно измерване на количеството и интензивността на валежите; изграждане на системи за ранно предупреждение и прогнози за превенция от наводнения; изграждане и подобряване на отводнителни системи, помпени станции, отводнителни канали; системи за наблюдение и предупреждение от пожари; системи за ранно предупреждение за опасност от измръзване, слани и мраз.