За цената на един гигант

07.03.2012 | 16:40
по статията работи: Петя Бързилска
Оказва се, че Apple е по-скъпа от цялата флота от самолетоносачи на САЩ, от БВП на Сингапур и Дания и от космическата програма "Аполо"
За цената на един гигант
Снимка: Архив

В края на месец февруари високотехнологичният гигант Apple достигна пазарна стойност от 500 млрд. долара. Двама ентусиасти - Джошуа Браун (финансов анализатор в консултантската компания Fusion Analytics и активен блогър) и молекулярен биолог, подвизаващ се в блог-пространството под псевдонима GYSC (Get Yourself Connected), поддържат любопитен сайт, посветен на Apple, в който са публикувани изключително интересни числа.

Предлагаме на вашето внимание няколко от грандиозните световни проекти, които според данните на сайта се оказва, че са по-евтини от създадената от покойния Стив Джобс компания.

Построяването на междущатската магистрална система в САЩ

Един от най-амбициозните публични проекти в Съединените американски щати е построяването на междущатската магистрална система. В рамките на проекта за 35 години, между 1965 г. и 1991 г., са построени 47 млн. мили. Стойността на построяването на магистралите възлиза на 477 млрд. долара по последни изчисления от 2009 г., които включват и инфлацията. Така струващата над 500 млрд. долара технологична компания надвишава значително една от най-големите инвестиции на САЩ.

1 млрд. iPad2-a

Цената на акция на Apple вече е над 500 долара. Това означава, че една ценна книга е по-скъпа от един таблет iPad2. Обявената цена за устройството на сайта на компанията е 499 долара. С други думи, пазарната стойност на технологичния гигант може да ви купи 1 млрд. таблета iPad2, ако случайно искате да подарите по един таблет на една седма от населението на планета.

Великата китайска стена

Великата китайска стена е изградена от 3,873 млрд. тухли. При цена от 52 долара за тухла, една от най-големите забележителности в света ще струва 201,396 млрд. долара. Това е доста по-малка сума от сегашната стойност на компанията на Стив Джобс.

Цялата флота от самолетоносачи на САЩ

САЩ поддържа 10 самолетоносача клас "Нимиц", които се движат с ядрено гориво. Всеки един от тях струва по 4,5 млрд. долара. Около 50 млрд. долара струва изграждането и развиването на десетте военни кораба. В следващите 30 години американската флота ще премине към използването на самолетоносачи Джералд Форд, клас "Форд". Очаква се всеки един от тях да струва по 9 млрд. долара. Ако предположим, че ще настъпи пълна подмяна на флотата от самолетоносачи, то за тази цел ще бъдат изхарчени над 90 млрд. долара. Не е нужно да подчертаваме голямата разлика между тази сума и пазарната капитализация на Apple.

Световните лотарийни продажби

През 2009 г. световните лотарийни продажби са оценени на 240 млрд. долара. Ако направим предположението, че в края на 2011 г. е отчетен растеж от 10-15%, то сумата на лотарийните продажби пак няма да може да стигне цената на технологичната компания.

Световната кафе индустрия

Световната индустрия за производство на кафе генерира около 70 млрд. долара на година, като в нея са заети близо 25 млн. души. Това означава, че на кафе индустрията ще ѝ трябва около седем години, за да достигне цената на Apple.

Цената на космическата програма "Аполо" (Apollo)

По време на Студената война хиляди средства бяха инвестирани в космическата надпревара между Русия и САЩ. Вашингтон хвърли значителни усилия Съединените щати да стъпят първи на Луната, като за тази цел похарчи милиони долара. Крайната цена на космическата програма "Аполо" е между 145 и 170 млрд. долара (за получаването на данните се взима предвид и инфлацията в момента).

Брутният вътрешен продукт на Сингапур и Дания

Сингапур е една от най-богатите страни в света, което се дължи на правителствената политика за поощряване на бизнеса и инвестициите. Освен това властите се опитват да ограничат до минимум корупцията. Въпреки световната икономическа криза брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в страната е 70 хил. долара. Очаква се БВП на Сингапур през 2016 г. да достигне 318 млрд. долара, което и сега е по-ниска стойност от пазарната цена на Apple.

Същевременно Кралство Дания има добре развита икономика въпреки малките си размери. БВП на страната е 337 млрд. долара, като държавата е сред най-големите икономики в света. Apple обаче е по-голяма.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...