България е лидер по брой финтек компании в Югоизточна Европа

11.09.2019 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Общият брой на финтек компаниите в България е 65, като по този показател страната е лидер в региона на Югоизточна Европа, сочи първият по рода си доклад, изготвен от Българската финтек асоциация
България е лидер по брой финтек компании в Югоизточна Европа
Снимка: под лиценза на creative commons

Общият брой на финтек компаниите в България е 65, като по този показател страната е лидер в региона на Югоизточна Европа, сочи първият по рода си доклад, изготвен от Българската финтек асоциация, пише TechNews.bg. През последните три години оперативните приходи на финтех сектора са се удвоили, а средният ръст на индустрията на годишна база е около 33,5%. Около 1/3 от българските финтех компании развиват своята дейност в сферата на плащанията.

Ключовите изводи от доклада показват потенциала за активно развитие на сектора в страната. Броят на компаниите, идентифицирани като финтек е 65, като 41 от тях са стартъпи, а 24 са вече установени компании. Към момента на съставянето на доклада средната възраст на предприятията е 6 години. Повече от половината от тях са създадени след 2015 г., което е показателно за ключовата роля на стартъпите във финтек екосистемата.

Сърцето на българската екосистема е столицата София, в която се създава и развива талантът на множество ИТ-специалисти. Градът разполага с подходящи ресурси и инфраструктура, доказателство за което е фактът, че 54 от идентифицираните компании са установени в София. Градът е една от най-бързо развиващите се дестинации в Югоизточна Европа и има потенциал да се превърне във финтек центъра на Централна и Източна Европа. Българските стартъпи са подкрепяни както от инвестиционни фондове, бизнес ангели и частни инвеститори, така и от местните банки, чрез редица инициативи за подпомагане на стартиращи компании.

Застраховането е една от дейностите със силно развитие на финтех. Останалите сектори са: блокчейн/крипто; капиталови пазари; ИТ развитие и подпомагане на финтек компании; кредитиране; ипотечно кредитиране/недвижими имоти; плащания; лични финанси; регтек; управление на доходите.

Иновативните решения, свързани с плащания и фактуриране, имат най-голям дял, като близо 1/3 от компаниите развиват своята дейност в тази сфера. ИТ-фирмите, които развиват и поддържат финтех компании, също имат сериозна роля в сектора, тъй като представляват 10% от общия брой компании.

Основните изводи от доклада са индикатор за това, че секторът се развива динамично и устойчиво, както и за това, че се наблюдават множество благоприятни предпоставки за стимулиране на предприемачеството в сферата. Финтех индустрията в България е все още в ранните етапи на своето развитие, но вече изглежда обещаващо, както за местните, така и за чуждестранните предприемачи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...