Българска технология прави мониторинг на пациенти с коронавирус под карантина

09.03.2020 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Българската технологична компания „Чек Пойнт Кардио” успешно пусна първия кризисен мониторинг център за пациенти със симптоми на коронавирус. Това каза в представителят на компанията Ружица Гугуловска
Българска технология прави мониторинг на пациенти с коронавирус под карантина
Снимка: БГНЕС

Българската технологична компания „Чек Пойнт Кардио” успешно пусна първия кризисен мониторинг център за пациенти със симптоми на коронавирус. Това каза в интервю за БГНЕС представителят на компанията Ружица Гугуловска.

Компанията съществува вече няколко години както на българския, така и на световния пазар. Тя прави телемониторинг на пациенти от дистанция. Произведените устройства се поставят на тялото на пациента. Софтуер обработва данните и се изпращат чрез интернет в мониторингов център. Там лекари и сестри наблюдават денонощно пациентите.

„Това означава, че един пациент вкъщи е наблюдаван все едно е в интензивното отделение с всички параметри. При влошено състояние лекарите могат своевременно да реагират по телефона с лекуващия лекар или със самия лекуван“, обясни Гугуловска.

Опитът на българската компания е успешно приложен в няколко европейски държави включително и в Румъния. На 7 март министърът на здравеопазването на Румъния излезе с информация към всички негови колеги в ЕС, че мониторинговият център вече наблюдава техните пациенти със симптоми за коронавирус. От следващата седмица ще започне дейност в Италия, Австрия, РС Македония, Хърватия, Гърция и Израел. Запитване има дори от Колумбия.

„По този начин се дава възможност на болниците да съкратят леглата в карантинните отделения за коронавирус. Всъщност инвестицията в нови отделения ще е излишна, защото пациентът може да си стои вкъщи и да бъде наблюдаван през цялото време. Същевременно технологията ще ограничи значително разпространението на този вирус. Нашето устройство дава възможност да се локализира пациентът и да се следи дали действително спазва карантинната изолация“, казва Гугуловска.

За съжаление, в България също са регистрирани случаи на коронавирус. Силно се надявам и почти съм сигурна, че в близките дни ще можем да организираме тази система да бъде на разположение и на българските граждани. „Бих искала с общи усилия да намерим подход, да се възползваме от съществуването на вече една доказана система за проследяване на пациенти от дистанция. Нека се възползваме от факта, че нашият мониторингов център е с много опитни лекари и сестри начело с д-р Бойчо Бойчев в Казанлък. Моето предложение е, че можем да превърнем България в първия телемониторингов център, който ще се бори срещу коронавируса“, завърши Ружица Гугуловска. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....