Да се "поучим" от праисторията

11.07.2012 | 16:48
по статията работи: Георги Георгиев
Сечива от каменната епоха „помагат“ за развитието на съвременната индустрия
Да се "поучим" от праисторията
Снимка: José-Manuel Benito Álvarez/Wikipedia

 

В иновативно съвместно изследване на британската Национална физична лаборатория (NLP) и университета в Брадфорд учените използвали нова техника, с която изследвали начините, по които първобитните хора използвали каменните инструменти. Освен за разбулването на тайните на праисторията, базираният на лазерни процеси процес може да подобри значително техниките за анализ на повърхности, използвани от съвременните производители от най-различни области.

Анализът на каменните сечива е ключов фактор в разбирането за живота на първите хора, в това число на социалната им организация и начините на хранене. Археолозите от университета в Брадфорд предполагат, че възстановяването на действията на нашите предци е най-добрият начин да се разбере как са използвали всеки инструмент.

Специалистите се заели да измерят повърхностните структури на реплики на каменни сечива преди и след употребата им. Самите сечива били направени с дръжки от два вида естествени материали – еленов рог и дърво.

След използването им учените от NLP провели повърхностни изследвания върху каменните остриета с помощта на конфокален микроскоп* и създали 3D карта на повърхността им, без въобще да я докосват. Анализът бил извършен преди, по време и след експериментите със сечивата. Така били наблюдавани вариации в структурата на камъка, които могат да се използват, за да се покаже каква е била употребата на сечивата.

Освен за нуждите на археологията, микроскопските изследвания са част от процес на разработване на съвременни инструменти. NLP подготвя мащабен проект, чиято цел е да поддържа различни аспекти на индустрията – от производството на перки за вятърни турбини до шлайфмашини и екрани на мобилни телефони.

В рамките на проекта учените създават оборудване, което позволява на производителите да получат по-добро разбиране на повърхностната топография на продуктите си, без да използват стилусни инструменти (клас инструменти за писане или обработка и анализ на повърхности - бел.авт.) – последните често се оказават твърде бавни за използване в производствения процес.

По-точните повърхностни изследвания ще позволят на производителите да революционизират дизайна на сегашните и бъдещите производствени технологии. Те например ще могат да контролират начина, по който повърхностите се плъзгат във въздуха, абсорбират или отблъскват водата или отразяват светлината.

*Конфокален микроскоп - оптичен флуоресцентен микроскоп, притежаващ значително по-голям контраст от обикновения микроскоп. Използва се в изследвания по биология, физика на полупроводниците и материалознанието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...