Зъбна защита от морето

05.07.2012 | 17:20
по статията работи: Георги Георгиев
Ензим, получен от морски бактерии, обещава да унищожи зъбната плака
Зъбна защита от морето
Снимка: Sxc.hu

 

Екип от стоматолози и учени от университета в Нюкасъл работят върху нов продукт на базата на морски бактерии, който ще защитава ефективно както изкуствените протези, така и зъбите и венците, съобщават от учебното заведение.

Иновацията се базира на ензим, изолиран от морската бактерията Bacillus licheniformis, обитаваща повърхността на водораслите. Първоначалната идея на учените била да използват веществото за почистване на корпусите на корабите.

Макар че модерните зъбни пасти и четки почистват доста ефективно устната кухина, все още съществуват трудни за достигане области, в които бактериите в плаката се равиват и унищожават зъбния емайл. Според д-р Никълъс Джакубович от училището по дентални науки към Университета в Нюкасъл новооткритият ензим може да защити зъбите по-дълго и ефективно от сега използваните пасти.

"Плаката по вашите зъби е съставена от бактерии, които се обединяват в колонизирането на областта и отблъскването на конкуренцията“, обяснява ученият. „Традиционните пасти за зъби действат като изстъргват плаката, което обаче невинаги е ефективен метод. Затова дори хората, които най-усърдно мият зъбите си, могат да развият кариеси“.

Лабораторните тестове показали, че новооткритият ензим може да проникне успешно през плаката и слоевете от бактерии, правейки ги уязвими за други активни съставки.

Когато са изложени на опасност, бактериите се защитават, като изпускат слузеста защитна бариера. Този слой, известен още като биофилм, се създава от микроорганизмите, свързани помежду си с мрежа от извънклетъчна ДНК. Така се образува познатата на всички ни плака по зъбите и венците. Тя защитава бактериите както от атаките на четката за зъби, така и от химикалите в пастите и дори от антибиотиците.

В случая новооткритият ензим се синтезира от морските бактерии, когато те решат да се откъснат от задържащата ги мрежа. Той притежава свойството да пробие биофилма и да освободи бактерията от хватката на останалите членове на колонията.

Освен за подобряване на хигиената в устната кухина, откритието може да се използва и при профилактика на различни медицински импланти, които също са заплашени от натрупване на плака и свързаните с нея бактериални инфекции.

Оттук нататък на учените им предстои да открият най-удачното приложение на ензима - в паста, вода за уста или в разтвор в съхранение на зъбни протези, които впоследствие да бъдат тествани в реална среда.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...