Отдавна е установено, че точните нива на въглеродните емисии в даден момент са трудни за измерване, особено в големи мащаби. Затова когато се представят данни за количествата отделен въглероден диоксид (CO2) в определен град, държава или събитие (като голяма международна конференция с хиляди делегати), най-вероятно те се дават на база прогнозни изчисления, а не на точни измервания.
Нова технология, създадена от Picarro – американска технологична компания от Силициевата долина, обещава да направи оценки на вредните емисии, като ги измери, благодарение на инфрачервени сензори. Те ще бъдат поставени върху автомобили, които периодично ще обикалят улиците на градовете, пише treehugger.com.
По този начин Picarro ще "копират" практиката, наложена от Google, чиито известни коли заснемат улиците на градовете за услугата Street View (вече и у нас - бел.ред.). Вместо видеокамери, както е при Google, върху колите на Piccaro ще бъде инсталирано друго специално оборудване. То ще засича уникалните спектри на абсорбиране на инфрачервената светлина, характерни за молекулите на CO2 в газообразно състояние.
За да приложат технологията си на практика, Picarro стартираха Проект за градския въглерод (City Carbon Project). Началото на проекта бе дадено по време на срещата на Световния икономически форум в Давос в края на януари тази година.
Следващата стъпка е прилагането на проекта в по-големи градове. Един ден той ще позволи на учените и на градските управи по света да получават точни и адекватни данни за състоянието в подопечните им региони, надяват се от Picarro.