Китай строи "Големия зелен град" 2

06.11.2012 | 18:07
по статията работи: Георги Георгиев
Той ще използва 48% по-малко енергия и 58% по-малко вода от конвенционалните си еквиваленти
<p>Големият зелен град - 3D графика</p>

Големият зелен град - 3D графика

 

В много отношения Китай все още е загадка за Запада. Можем да кажем, че този енигматичен профил, който източният гигант има, през последните години се разширява и по отношение на позицията на страната по въпроса за опазването на околната среда.

Така от една страна легендарното замърсяване на градове като столицата Пекин (с население около 20 млн. души) или административният център Ланджоу (с население около 3,5 млн. души) и хлабавите стандарти на Китай по отношение на рециклирането на електронни отпадъци обрисуват картина на развиваща се нация, която почти не се грижи за опазването на природата и на човешкото здраве, коментира Сюзън ДеФрейта от EarthTechling.

От друга страна обаче през последните години страната усвоява технологиите за добив на възобновяема енергия в такива високи степени, че в момента Китай заема първо място в света по ниво на инвестиции в зелена енергия. Статистиките сочат, че за второто тримесечие на 2012 г. страната е била основният двигател на 24-процентовия ръст в глобалните инвестиции в чиста енергия. Те се дължат най-вече на стотиците милиарди долари, с които държавата финансира вятърни и соларни проекти на своя територия. Тук можем да включим и влиянието на мащабните транспортни проекти за влакове-стрели и пр.

Изглежда обаче, че китайското правителство няма да се задоволи с тези успехи. В момента то работи заедно с щатската компания за архитектура и дизайн Adrian Smith + Gordon Gill Architecture за създаването на изцяло самоподдържащ се и напълно екологичен град. Селището ще бъде разположено върху площ от 1,3 кв. километра в покрайнините на град Ченду (център на централната провинция Съчуан).

По генерален план "Големия град Тианфу – област в Ченду" е разработен като решение на проблемите с претоварената инфраструктура и високите нива на замърсяване, които измъчват много от китайските градове. Идеята е в бъдеще Големият град да бъде използван като прототип за нов клас екологични градове, които ще бъдат построени на различни места в Китай.

От въздушния план на зеленият град можем да видим, че разстоянието до всяка точка в него ще бъде изминавана за максимум 15 минути пеша. Това елиминира нуждата от огромен брой автомобили, които в момента измъчват много части на страната. Ключов за ниския въглероден отпечатък на града ще бъде и фактът, че той ще бъде разположен около регионален транзитен възел, който ще го свързва с масовия публичен транспорт.

Сред основните норми, залегнали в устройството на града, влизат използването на нови техники за строеж и възобновяема енергия. Създателите на проекта очакват Големият зелен град да използва 48% по-малко енергия и 58% по-малко вода от конвенционално построените региони, които са обитавани от същия брой хора.

Предвижда се градът да произвежда и до 89% по малко твърди битови отпадъци, както и да генерира до 60% по-малко въглероден диоксид от конвенционалните си еквиваленти.

Наред с това строителите на китайското „зелено“ чудо предвиждат то да бъде наистина зелено. 320-те акра урбанизирана територия ще бъдат заобиколени от 480 акра буферна зона, състояща се долини и водни обекти. Така жителите на Големия град ще живеят в област с максимална хармония между природна и градска част.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Очаква се строежът на зеления град да започне тази есен.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...