Американска компания Altaeros Energies, създадена с помощта на грантове от Масачузетския технологичен институт (MIT) и университета в Харвард, разработва проект, който притежава потенциала да снабди с екологично чисто електричество отдалечените и трудно достъпни региони по света.
Инженерите на Altaeros Energies са създали прототип на летяща вятърна турбина (AWT), разположена в центъра на пълен с хелий мини дирижабъл с формата на поничка с диаметър 11 метра.
С помощта на дирижабъла турбината може да се издигне във въздуха на височина от 300 метра. Там нейната перка ще се върти под напора на ветрове, които са по-силни и постоянни от духащите непосредствено над земната повърхност.
По този начин летящата турбина ще може да произвежда средно два пъти повече електричество от стандартните вятърни турбини, разположени върху пилони на земята.
Генерираната енергия ще изпраща надолу по кабел където ще се използва за снабдяването на отдалечени селища, военни постове и навсякъде, където до момента се е разчитало основно на дизеловите генератори.
От Altaeros Energies коментират, че енергията от тяхната турбина-дирижабъл е сравнително по-скъпа от закупуваната от електропреносната мрежа, но е по-изгодна от електричеството, произвеждано от дизеловите генератори. Последните се нуждаят от непрекъснати доставки на гориво, а и замърсяват околната среда с отделените при горенето газове.
Сега компанията планира да създаде по-голяма и здрава версия на дирижабъла, която да се използва от електрическите компании в открито море.