Оказва се, че нанодиамантите – миниатюрни парченца въглерод, десетки хиляди пъти по-малки от диаметъра на човешки косъм, помагат много успешно за отделянето на кристализиралите мазнини от повърхността, за която са залепнали. С помощта на това откритие химиците от университета в Уоруик се надяват да създадат нов клас перилни прахове, които позволяват качественото и екологично изпиране на различни тъкани при значително по-ниски температури, пише PhysOrg.com.
Данните сочат, че днес потребителите изпират част от дрехите си при температури между 60 и 90ºC средно по 80 пъти в годината. Дори със съвременните перилни препарати на биологична основа някои мазнини и петна не могат да бъдат премахнати при по-ниските температури, които мнозина предпочитат за седмичното си пране.
В опит да намалят значително енергийните разходи при пране, учените от Уоруик обединили усилията си с колеги от университета Астън в инициативата „Почистване със студена вода“. По време на работата си те проучвали възможностите на нови форми въглерод да си взаимодействат с детергентите в ежедневните домакински продукти.
„Установихме, че нанодиамантите с големина от 5 нанометра (милиардни части от метъра) променят начина, по който перилните препарати действат при температури от 25ºC. Оказа се, че нанодиамантите премахват двойно по-голямо количество полепнали по тъканите мазнини, когато те взаимодействат с молекула, използвана в определен вид перилен препарат", обяснява ръководителят на проекта д-р Андрю Марш.
„Дори при 15 градуса по Целзий – температура при която в други случаи е трудно да се махнат мазнините, те могат да бъдат разтворени върху тестовите повърхности“, коментира Марш.
Физическите и химическите прозрения в това изследване ще прокарват пътя към бъдещи проучвания за това как уникалното поведение на нанодиамантите да бъде използвано по други начини, заключават авторите на проекта.