Нанотръби може да изместят силиция при производството на чипове?

29.10.2012 | 16:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Иновативната технология има потенциал, но тепърва ще се развива
Нанотръби може да изместят силиция при производството на чипове?
Снимка: SPL

Учените са демонстрирали методи, които биха могли да увеличат производителността на компютърните чипове, произведени от малки “сламки” въглерод, наречени нанотръби.

Отдавна е известно, че въглеродните нанотръби имат електронни свойства, превъзхождащи настоящите устройства, които са базирани на силиций, коментира "Би Би Си". 

Досега единствената пречка да се произвеждат подобни чипове, беше свързанa с управлението, манипулирането на нанотръбите. В списанието Nature Nanotechnology се съобщава обаче за метод, използващ специфичен начин на обмен на йони. При него се постига висока концентрация и фино подреждане на нанотръби върху носителя.

 

 



В момента надпреварата в технологичния бранш е за създаване на производство на полупроводникови чипове, което да замени сегашната технология със силиций. Новата технология може да позволи създаването на по-малки и следователно - по-бързи устройства.

Съавторът на проучването Джеймс Ханон от IBM коментира, че има няколко реалистични наследника на силиция. "Проблемът е, че иновативният материал, който ще замени силиция, трябва да влезе в производство за период от 10-15-години, така че новият материал трябва да се разработи през следващите няколко години", допълва той.

"Ако погледнете всички възможности, няма електронни устройва които се представят по-добре от тези, направени от силиций. Е, има и екзотични неща, но всички са все още на етап "PowerPoint", коментира Ханон.

Въпреки че единичните нанотръби са показали много по-добра скорост и по-добри енергийни характеристики в лабораторни демонстрации, предизвикателството е в така наречената интеграция - милиарди от тези нанотръби да бъдат поставени върху чип с точност, каквато индустрията изисква.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...