Физици от шотландския университет Сейнт Адрюс са разработили метод за тестване на автентичността на уискито чрез метода на спектроскопията. Резултатите от тяхното проучване бяха публикувани в сп. Optics Express, информира PhysOrg.com.
Макар че отдавна е известно, че спектроскопията може да се използва за анализ на различни съставки на уискито (и на всяка течност, която позволява на светлината да премине през нея), предишните технологии изискваха дълги процедури за подготовка на пробите, направени от технически грамотни хора.
За разлика от тях, новата технология може да бъде приложена от всеки и на всяко възможно място.
Самото устройство представлява микрофлуиден чип, направен от полидиметилсилоксан (PDMS) – вид прозрачна пластмаса. В чипа са пробити хоризонтални канали, в които се поставят оптични кабели, като вертикални канали, в които се слагат пробите от уиски. Системата е направена така, че да предотврати изпаряването на алкохола по време на анализа.
За тестването на уискито е нужна само една капка. Анализът се извършва посредством лазерна светлина, която преминава през пробата и по оптичен кабел - до спектрометъра, който анализира състава на пробата
Устройството извършва два типа анализ. Първият тества пробата за съдържание на алкохол. За да бъде уискито автентично, процентът на алкохол трябва да бъде поне 40 на сто.
Вторият анализ измерва останалите органични съставки в пробите като естери и алдехиди, които носят общото название конгенери. В оригиналното уиски се откриват и миниатюрни количества дървесина от дървените бурета, в които то е отлежавало.
Макар че образува по-малко от един процент от общия обем на уискито, комбинацията от точно тези субстанции придава неговите уникални визуални и вкусови качества. Сравнявайки количествата и вида на тези вещества в пробите, спектрометърът е способен да открие дали уискито е автентично, както и да установи марката, възрастта му, а в някои случаи - и дори в кои бъчви е отлежавало то.