Откритие на БАН: Киселото мляко може и да не се разваля!

27.10.2011 | 13:44
по статията работи: Лили Бончева
С помощта на нова добавка, след 28 дни съхранение при температура от 4 градуса по Целзий, млякото запазва търговския си вид и вкус
Откритие на БАН: Киселото мляко може и да не се разваля!
Снимка: Sxc.hu

Учени от Българската академия на науките (БАН) направиха откритие, което може да промени качеството на храните, които консумираме всеки ден.

Те разработиха нова добавка към млечно-киселата закваска, която се използва за производство на кисело мляко.

С нейна помощ, след 28 дни съхранение при температура от 4 градуса по Целзий, млякото запазва търговския си вид и вкус. Най-уникалното е, че в него не се развиват характерните плесени. Това научи Econ.bg от изследователите, стигнали до откритието.

Проектът е разработен от учени от Института по микробиология към БАН. Негов "двигател" е докторантът в Института Росица Тропчева, която заедно с научния си ръководител доц. д-р Светла Данова разказа специално за Econ.bg, че идеята е била не да се създаде нова млечно-кисела закваска, а да се разработят добавки към известните вече закваски в производствения процес като по този начин се предложи нов асортимент на потребителя. Разработката е финансирана със средства на Фонд "Научни изследвания" (ФНИ).

През цялото време учените в иновативния проект са били водени от съвременните търсения на потребителите за продукти без консерванти и подобрители. Важен извод от направените проучвания, е че получените лактобацили могат да служат като естествени биоконсерванти, които предпазват продукта от бързо мухлясване или разваляне.

Росица Тропчева и доц д-р Светла Данова се надяват българска или чуждестранна фирма да прояви интерес към откритието и да включи разработените добавки в производствения си процес. По техни изчисления, единичната цена на новата лактобацилна закваска ще е около 12 лева за 1 тон мляко. 

Разработеният проект дава прекрасни възможности на нашите компании да разширят пазарния си дял у нас. В родината на киселото мляко, както още е известна България, 2/3 от закваската, която се използва за производството на кисело мляко, се внася от чужбина - парадоксално, но факт.

Качествено ли е киселото мляко, което консумираме? Как да проверим лесно дали в млякото има нишесте? Трябва ли държавният стандарт за киселото мляко да е задължителен за всички производители? Отговорите на тези и други въпроси, дадени пред Econ.bg от двете дами от Института по микробиология към БАН, както и повече подробности за подобрените закваски, може да прочетете в рубриката "Интервю".

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...