Откриха връзка между търсенето в Google и БВП

06.04.2012 | 19:09
по статията работи: Георги Георгиев
Интернет потребите от страните с по-висок БВП е по-вероятно да търсят информация за бъдещето, отколкото за миналото
Откриха връзка между търсенето в Google и БВП

 

Интернет потребите от страните с по-висок брутен вътрешен продукт на глава (БВП) от населението е по-вероятно да търсят информация за бъдещето, отколкото за миналото. Това показват резултатите от количествен анализ на зададени в Google търсения, извършен от учени от лондонския Юнивърсити Колидж (University College London - UCL), съобщава PhysOrg.com.

Откритията, публикувани в сп. Scientific Reports, предполагат, че е възможно да съществува връзка между поведението в интернет и икономическите индикатори в реалния свят.

Интернет става все по-преплетен в тъканта на глобалното общество, коменрира Хелън Моът, изследователка от факултета по математика в UCL и съавтор на проекта. „Когато използваме този гигантски информационен ресурс, ние генерираме огромни количества данни за сегашните си интереси и тревоги.“

Учените изследвали заявките за търсене в Google, направени от интернет потребители в 45 различни държави през 2010 г. С помощта на инструмента Google Trends те анализирали над 45 млрд. търсения от целия свят.

Резултатите недвусмислено показали, че хората от държавите с по-висок БВП на глава от населението отправяли поглед по-скоро към темите и прогнозите за бъдещето, отколкото към миналото.

Учените си обясняват тази тенденция по два основни начина. Първо, възможно е откритията да отразяват разликите между отделните народи в отношението им към миналото и бъдещето. В случая фокусът върху бъдещето подкрепял икономическия успех на съответната нация.

На второ място резултатите могат да отразяват междунационалните разлики във вида на търсената информация онлайн. Това вероятно се дължи на влиянието, което достъпната интернет инфраструктура оказва върху икономиката.

С ръста в използването на интернет и други технологични системи, се генерират все по-големи количества информация. Учените обясняват, че те могат да се използват за емпирични анализи, които да предоставят задълбочен поглед в социалните феномени в реалния свят – от грипните епидемии до флуктуациите в обемите на борсовата търговия.

Стивън Бишъп, професор по математика в UCL и един от авторите на проучването, днес се занимава с координация на големия европейски проект FuturICT, имащ за цел да изследва как бихме могли да използваме подобни данни, за да разберем сложното поведение на обществата.

Фокусът на FuturICT е насочен най-вече към новата динамика в социалните взаимоотношения в присъствието на глобалните технологични мрежи. Амбициозният проект има за цел да изследва както рисковете от катастрофи, до които подобна повишена свързаност може да доведе (като скорошната финансова криза), така и възможностите, които тя отваря пред обществата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....