Специалисти по материалознание от Френския национален център за научни изследвания и университета в Страсбург съобщиха в неделя (22 април), че са създали нов клас високопровидими пластмасови нано-проводници. Един ден откритието може да намери мащабно приложение в мобилните устройва, изчислителната техника и добива на слънчева енергия.
С размери от едва няколко нанометра (милиардни части от метъра), нишките са леки, евтини, гъвкави и лесни за обработка, за разлика от въглеродните нанонишки. Статията, разкриваща детайли по техните параметри, е публикувана в сп. Nature Chemistry.
Самите нишки са деривати на създадени от човека молекули, наречени триетиламини. Те се използват от десетилетия във фотокопирните машини по технологията на Xerox.
Учените с изненада открили, че тези нишки са способни да се самосглобяват спонтанно като реакция на попадналите върху тях светлинни лъчи и в този момент да придобиват проводимостта, характерна за медните проводници.
По време на експеримент миниатюрните пластмасови нишки успели да формират автоматично „мост“ между два електрода, разположени на разстояние 100 нанометра един от друг.
Сега изследователите се надяват да демонстрират, че техните нишки могат да бъдат използвани в индустриален мащаб за създаването на миниатюаризирани електронни устройства – гъвкави екрани, соларни клетки, транзистори и принтирани нано-интегрални схеми.