Американската военна агенция за напреднали изследователски проекти (DARPA) обяви, че ще задели 7 милиона долара от общия си бюджет от 2 млрд., за да създаде роботизирана програма от следващо поколение, наречена "Аватар" (Avatar), съобщава PhysOrg.com.
За разлика от сега известните бойни роботи, които приличат на големи кучета и на безглавия робот Petman, резултатът от проекта Аватар ще бъде "полуавтономна двукрака машина", която може да се държи по интелигентен начин.
Роботите на DARPA ще са способни да изпълняват реални бойни задачи като прочистване на помещения, охрана и др., които биха помогнали за минимизиране на нараняванията и смъртните случаи в бойна обстановка.
За момента няма информация как точно войниците и роботите ще си взаимодействат. Според информацията от публикувания от DARPA доклад, по програмата "Аватар" ще бъдат създадени интерфейси и алогоритми, които ще помогнат за ефективната комуникация между човек и машина.
От DARPA твърдят, че са успели да постигнат "ключов напредък в телеприсъствието и дистанционното управление на наземни системи". Това накара медии като Daily Mail дори да спекулират, че въпросните роботи – аватари ще бъдат управлявани директно със силата на мисълта. Ако е вярно, това би означавало, че щатските военни са успели да усъвършенстват технология, която вече съществува, но с твърде ограничено приложение от сорта на движение на курсора на мишката по компютърния екран.
Противниците на проекта смятат, че роботите са рисков фактор на бойното поле, тъй като са технически несъвършени – енергията им може да са изчерпа в критичен момент, а винаги съществува рискът връзката с тях да бъде прекъсната или дори да бъдат хакнати, вследствие на което контролът върху тях да бъде поет от врага.
Макар и лидер във военната сфера, САЩ не са единствената държава, която се опитва да намали риска за войниците си на бойното поле посредством роботи. Доклади сочат, че днес близо 40 държави по света разполагат с военни програми по роботика.