Стотиците хиляди хора по-света, които с надежда чакат да им бъде присаден жизненоважен орган, скоро може да имат и втори шанс за живот. Щатската компания Harvard Apparatus Regenerative Technology (HART), занимаваща се с разработки в областта на регенеративната медицина, е създала синтетични трахеи и планира скоро да ги пусне в масово производство, пише MIT Технолоджи ривю.
Самите трахеи са направени от собствени клетки на пациентите, извлечени от костен мозък. За да образуват органа, клетките растат върху скеле от нишки, всяка от които е с дебелина от една стотна от дебелината на човешкия косъм. Така била създадена тръбовидната структура на трахеите, чиито размери били специално предвидени за съответния пациент.
Сега от HART тестват новата техника в Русия, като предвижда по-късно да проведе тестове в Европейския съюз и накрая евентуално в САЩ.
Източник: Harvard Apparatus Regenerative Technology
През 2008 г. технологиите на HART позволяват извършването на първата трансплантация на човешки регенетативна трахея, като до момента са проведени общо четири подобни операции.
Според MIT Технолоджи ривю подобни технологии като тази или 3D печата на биологични тъкани, може да доведе до създаването на по-сложни органи за трансплантация като бъбреци или сърдечни клапи.