Досегашният ни космически опит сочи, че в условията на микрогравитация ни е много трудно, а често и просто невъзможно, да предскажем с точност поведението на течностите. Причината е, че въпросното поведение се различава значително от това, с които имаме опит на земята.
Това създава различни трудности на обитателите на Международната космическа станция (МКС), за които дори пиенето на сутрешно кафе се превръща в умение, което трябва да бъде изначално усвоявано. Подобни проблеми от битово и от чисто инженерно естество карат специалистите да работят усилено върху поведението на флуидите в условията на микрогравитация.
Част от решенията се крият в резултатите от „експеримента с капилярния поток“, който се провежда на борда на МКС. Той позволява на астронавтите да бият кафето си от „истински“ чаши, а не да го смучат със сламка от затворени контейнери.
Експериментът показал, че ако две твърди повърхности се срещнат под достатъчно остър ъгъл, флуидите се насочват естествено към най-тесните части. В резултат на това откритие физици от университета в Портланд получили патент за отворена чаша за кафе, която може да се използва в условията на микрогравитация.
Като повечето гениални неща и устройството на тази чаша е максимално просто. Едната му страна е заоблена, докато другата е прегъната под остър ъгъл. Тази конструкция позволява на кафето да се придвижва от дъното по ръба, където внимателно да бъде изсърбано от астронавта до последната капка. Вижте как в следващото видео.