Човешкото тяло е на път да се превърне в батерия

29.11.2012 | 09:10
по статията работи: Евгени Бърдаров
Учени съобщават, че енергията, която отделяме, ще може да зарежда различни електроустройства
Човешкото тяло е на път да се превърне в батерия
Снимка: Thinkstock/Guliver

Представете си свят без щепсели, кабели и контакти по стените. Дали е близо моментът, когато ще можем да превърнем този свят в реалност? На този въпрос отговаря любопитна информация от сайта Yahoo.com. Това се дължи на факта, че човешките тела могат да бъдат устойчиви енергийни източници, при това в близкото бъдеще. Ще можем да генерираме електроенергия от топлината на тялото ни, от ежедневното физическо движение и вибрациите, които произвеждаме.

Роджър Хайфелд от Science Museum Group съобщава, че учените вече разработват устройствата, с помощта на които първата вълна генератори, задвижвани от човека, ще излезе на пазара през следващите две години.

ъпросните генератори ще се използват както от здравословни съoбражения, така и просто за забавления. Например, батериите на един пейсмейкър трябва да се сменят на всеки няколко години. И все пак, чрез така нареченото пиезоелектричество, хората и сами ще могат да си осигурят постоянен източник на електричество като по този начин ще се избегне рискът от инциденти, за които са необходими скъпоструващи операции.

Най-общо казано пиезоелектричество имаме, когато се генерира енергия от натиск, механични движения, побутвания и може да се получи от редица източници, включително керамика, кристали и дори биологичен материал, като например ДНК или кости.

Изследователите са прекарали дълги години в опит да извлекат енергия от нетрадиционни източници. Японската "East Japan Railway Company" например експериментира с използването на влаковите врати за генериране на електричество, тъй като пътуващите минават през тях.

Роджър Хайфелд добавя още, че според професор Том Кръпенкин от университета Медисън, Уисконсин, поставянето на солена течност в подметките на обувките може да генерира достатъчно електроенергия за захранване на много устройства, използвани от милиони потребители по цял свят. Той обяснява: "Това е повече от достатъчно за захранването на устройства като смартфони и таблети. Очакваме прототип на продукта да бъде на разположение в рамките на една до две години."

Въпреки всичко експерти като Лори Уинкълс от Националната физическа лаборатория на Обединеното кралство предупреждават, че употребата на пиезоелектрични устройства може да доведе до повече неприятности, ако не се използват правилно.

Все пак, дори скептици като Уинкълс предричат обещаващо бъдеще за подобни алтернативни енергийни генератори. "Вибрациите на пералнята ви може да захранват различни безжични сензори или пък дистанционното за телевизора да се зарежда само с натискане на бутоните", казва тя.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
2.75/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...