„Росатом“ представи иновационни разработки в павилиона на Русия на Изложението „Астана ЕКСПО-12107“

13.06.2017 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Единственият в света флот от ядрени ледоразбивачи влиза в структурата на „Росатом“ и исторически има първостепенно значение за усвояването на Арктика
„Росатом“ представи иновационни разработки в павилиона на Русия на Изложението „Астана ЕКСПО-12107“

Президентът на Русия Владимир Путин посети изложбения павилион на Русия по време на Международното изложение „Астана ЕКСПО-2017“. На едно от централните места бе поместена експозицията на руската държавна корпорация „Росатом“. Вниманието на Путин бе привлечено от водната инсталация „Енергията на Арктика“, където е пресъздаден Северният морски път с макети на ядрени ледоразбивачи. По време на тура генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов запозна Путин с новите проекти на корпорацията и в частност за строящата се плаваща АЕЦ и перспективната разработка за флагмана на руския ядрен флот – ледоразбивачът „Лидер“.

Единственият в света флот от ядрени ледоразбивачи влиза в структурата на „Росатом“ и исторически има първостепенно значение за усвояването на Арктика. Той осигурява плаването по Северните морета, провеждането на научно-изследователски експедиции, усвояването на арктическия шелф и дори предлага туристически услуги.

В павилиона „Росатом“ представи „последната дума“ в историята на флота от ледоразбивачи на Русия – проекта за ядрения ледоразбивач „Лидер“. Визуализацията на проекта се демонстрира на 3D екран. Това е ледоразбивач на бъдещето, който ще даде възможност за целогодишна навигация в Арктика независимо от времето. Той ще може да преодолява четириметрови ледове. Тези характеристики ще позволят значително да се съкрати продължителността на превоз на товари по Северния морски път, което и сега отнема двойно по-кратко време, отколкото по съществуващите транспортни пътищата през Суецкия и Панамския канал.

Освен това в павилиона на Русия е представен макет на плаваща АЕЦ. Руската плаваща АЕЦ „Академик Ломоносов“ е първият в света мобилен енергблок с малка мощност. 

Плавателният съд може да се използва в райони, разположени далече от основната система за разпределение на електроенергията и може да осигурява електричество за населено място или промишлено предприятие. Плаващата АЕЦ е източник на стабилна и нескъпа електроенергия, която не зависи от условията на времето. Завършването на плаващата АЕЦ се планира за 2019 г., като тя ще е базирана в най-северния град на Русия – Певек. 

По време на панелната сесия: „Ядрената енергетика – енергия на бъдещето“, организирана от АО „НАК „Казатомпром“, Лихачов заяви: „Ядрената енергия е такъв екологично чист и безвъглероден начин за получаване на електричество, както слънчевата и вятърната генерация. АЕЦ и ВЕИ не са конкуренти, а съюзници“.  

Той подчерта, че отказът от ядрена енергетика и пълното преминаване на вятърни и слънчеви източници първо е скъпо от икономическа гледна точка, второ -  е неефективно – ако взимаме за критерий ефективността на намаляването на изпускането на парникови газове в атмосферата и трето - е рисково от гледна точка на осигуряването на стабилност на доставките на електроенергия за потребителите.

По неговото мнение най-важната задача днес е търсенето на разумен баланс между различните видове екологично чисто енергопроизводство. „И съм дълбоко убеден, че такъв баланс е невъзможно да се намери без ядрената енергетика“, заяви Лихачов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...