Българска банка вгради детските и тийнейджърски дебитни карти в смартфона

31.01.2019 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Българска банка вгради детските и тийнейджърски дебитни карти в смартфона
Снимка: БГНЕС

Първа инвестиционна банка (Fibank) представи новите функционалности на дебитните си карти за деца и тийнейджъри. Три години след пускането на детските и тийнейджърски дебитни карти на пазара, те вече имат своя дигитален аналог в смартфона на всяко дете. Това каза за БГНЕС директорът на „Маркетинг и реклама" във Fibank Илона Станева.

„Тази година искаме да представим една нова функционалност, която е в три посоки. Първата посока, това е дигиталната карта в смартфона на всяко дете, с която вече може да използва телефона като разплащателно средство”, обясни Станева.

„Създали сме специална версия на мобилното приложение за тях със специални функционалности. Изчистили сме дизайна и интерфейса, за да може да изградим една финансова култура, да може да породим едно подходящо усещане, което е подходящо за тази възрастова група. Желанието ни е да не ги натоварваме с излишни информации, които не са подходящи за тях. Това ни накара да модифицираме съществуващите продукти, които имаме“, поясни директорът на „Виртуално банкиране“ във Fibank Лъчезар Венков. Втората иновация, която е заложена в детските карти е възможността за плащане в интернет. Тази функционалност е достъпна само за тийнейджърите на възраст от 14 до 18 години, уточни Станева.

Тя каза, че предлагат и дебитни карти за деца от 6 до 14 години, но за тях тази функционалност не работи. По думите ѝ до стъпката да позволят разплащане в интернет с детските карти се случва чак сега, защото родителите, преди три години, не възприели положително тази възможност. Днес обаче ситуацията е друга и това било потвърдено от проведено проучване през ноември 2018 г., в което 92% от анкетираните посочили, че адмирират идеята децата да могат да плащат в интернет със собствените си дебитни карти, но с последващ родителски контрол, уточни Станева.

Директорът на дирекция „Картови разплащания“ в Първа инвестиционна банка Теодор Петров разказа, че когато дъщеря му била на 15 години преди три години не бил съгласен тя да се разплаща в интернет. Причината за това не било недоверие към детето, а страхът от това, че с картата може да бъде злоупотребено. „Бях противник на тази идея, но в последствие осъзнах, че това е едно преимущество, което освобождава родителя от ангажимента винаги да е до детето, когато прави превод. Разбира се аз имам контрол върху всички нейни сметки“, каза той и добави, че също така са вдигнали и лимитите за разплащане в интернет. „Аз имам теория за контролираното доверие.

От една страна ние трябва да им дадем свободата, защото те се учат през грешките, които правят, от друга страна, ние като родители трябва да ги подкрепяме и да имаме надзор върху нещата, които правят. По този начин ние имаме възможността да им дадем те да възпитат своята финансова грамотност преди да изгубят много пари като възрастни, защото не сме ги научили как да управляват парите си“, добави изпълнителният директор на Фондация DigitalKidZ Ивелина Атанасова. „Третата иновация, с която надградихме детските карти е възможността децата да спестяват и още от малки да се научат на спестовност. Това е част от подкрепата ни за развиване на ранната детска финансовата грамотност.

Национално статистическо проучване показа, че децата на възраст от 6 до 18 години спестяват, но тогава когато на тях им се делегират по-големи суми пари“, обясни маркетинг директорът и обяви, че са създали и спестовна сметка, която дава възможност на детето да събира пари за мечтана покупка. От тази възможност могат да се възползват децата на възраст от 14 до 18 г., които сами могат да преценят колко често по колко да внася по тази спестовна сметка. Интересното и новото тук е, че лихвата не се нарушава при теглене или внасяне на средства.

„Спестовната сметка е свързана с акаунта на детето. Тя е активна само за определени операции, които са определени от нас като сигурни. Самите деца ще могат да проследят натрупаната лихва по сметката, какви са движенията и много лесно ще възприемат първите транзакции“, подчерта Венков.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...